"Psy" Pasikowskiego. Fenomen
Końcówka XX wieku była czasem rozliczenia się z historią. Doskonale odzwierciedla to ówczesna kinematografia, która w wielu przypadkach obrazuje Polskę w czasie transformacji. Żywy jest w nim motyw zdrady i rozczarowania upadłym systemem, który miał zapewnić wszystkim dobrobyt i zniwelować nierówności społeczne.
Jak pisze redaktor serwisu Filmweb:
"Psy" w pierwszych sześciu tygodniach wyświetlania zgromadziły w kinach 300 tys. widzów, wówczas był to niesamowity sukces.
Nic dziwnego - film był ekscytujący, bezkompromisowy i porywał widzów swoją szczerością. Polscy widzowie pokochali kino gangsterskie oraz nowy typ bohatera inspirowany zachodnią kinematografią.
Jak kontynuuje w swojej wypowiedzi recenzent Filmwebu, sukces "Psów" można przypisać kilku czynnikom:
Po pierwsze doskonałość filmu pod względem technicznym świetny scenariusz, genialne aktorstwo. Po drugie film ten był nowością, zrywał z dotychczasowym kinem, którym Polacy byli już znużeni. Po trzecie świetnie trafiał w nastroje widzów, świetny kontakt Pasikowskiego z widzem.
"Psy" Pasikowskiego - ciekawostki
- Film miał nosić tytuł "Policjanci z Warszawy"
- Kurtka pilotka, którą nosił Maurer została sprzedana na aukcji WOŚP za 100 600 zł stając się piątym najdroższym przedmiotem w historii licytacji.
- W scenie egzekucji Ola użyto główki kapusty
- Olaf Lubaszenko miał zagrać rolę porucznika Żwirskiego
- Film był nominowany do gdyńskim Złotych Lwów
Z okazji 30-lecia premiery przypominamy kultowe kwestie bohaterów!
Psy - film, po którym nic nie było takie samo. Kultowa produ...
