Rawicki zakład karny jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Do tej pory szary - nie stanowił wizytówki miasta.
- To prawda, nie należy on do elementów zdobiących miasto. Zawsze nas to raziło. Pomysł, by go przyozdobić narodził się rok temu. porozumieniu z władzami zakładu karnego oraz konserwatorem zabytków udało nam się zmienić przestrzeń naszego miasta - przyznaje Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego na murze pojawił się historyczny mural nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Mural na murach zakładu karnego w centrum Rawicza ma przypominać o wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt przedstawia „Bitwę o Rawicz”, która była konsekwencją Powstania Wielkopolskiego. Na muralu odnaleźć można również obraz powstańców biegnących w stronę zabudowań Rawicza oraz portret Ignacego Buszy, jednego z dowódców powstania na ziemi rawickiej.
To jednak pierwszy mural, który na murze się pojawił, ale nie ostatni. W planach są kolejne.
- Chcemy każdą ścianę muru w taki sposób przyozdobić. Na pierwsze pojawił się już mural związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości i Powstaniem Wielkopolskim. Na drugiej chcemy, by powstał nawiązujący do oręża polskiego. Na trzeciej do żołnierzy wyklętych, z którymi Rawicz jest związany. Z kolei na czwartej przypominający o tym, że zakład karny mieści się w budynku, gdzie przed prawie 200 laty znajdował się klasztor, a także do historii samego rawicza. Za dwa lata będziemy właśnie obchodzili 200. rocznicę powstania zakładu - mówi Grzegorz Kubik.
Prace wykonała firma „Vinci Maluje” z Ełku. Ich koszt to 27 tys. zł, z czego 10 tys. zł gmina Rawicz pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego.
POLECAMY: