Wszystko w rekinie grenlandzkim wydaje się być powolne: te długowieczne zwierzęta pływają powoli, rosną powoli i powoli osiągają dojrzałość. Ich tempo dojrzewania jest tak powolne, że naukowcy uważają, iż nie zaczynają się rozmnażać, dopóki nie osiągną wieku około 150 lat - i że mogą żyć od 270 do 500 lat, co czyni je najdłużej żyjącymi znanymi kręgowcami na naszej planecie.
Długowieczność rekinów grenlandzkich sprawiła, że gatunek ten jest szczególnie narażony na przełowienie. Szacuje się, że około 3500 osobników jest przypadkowo łapanych każdego roku w północno-zachodnim Atlantyku, Oceanie Arktycznym i Morzu Barentsa.
We wrześniu Organizacja Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO), międzyrządowa organizacja, która wykorzystuje naukę do zarządzania rybołówstwem, podjęła historyczną decyzję: nowa zasada zabrania celowych połowów lub zatrzymywania przypadkowo złowionych rekinów grenlandzkich.
To było długo oczekiwane, ale niedługo w życiu rekina grenlandzkiego - powiedziała Mongabay Sonja Fordham, prezes Shark Advocates International, która uczestniczyła w ostatnim spotkaniu NAFO w Portugalii.
