Na tę, bez wątpienia rekordową sumę nie tylko w historii Balu Filantropów, ale i województwa świętokrzyskiego, złożyły się pieniądze pochodzące z biletów na bal, wpłat od sponsorów oraz z dwóch licytacji: cichej oraz głośnej. Cicha odbywała się przez cały wieczór. Obok wystawionych przedmiotów zostały umieszczone kartki, na których chętni mogli wpisywać proponowane przez siebie kwoty.
Natomiast w dwóch turach odbyła się licytacja głośna, która wzbudziła ogromne emocje. Pod młotek trafiły rzeczy podarowane między innymi przez premier Beatę Szydło, pierwszą damę – Agatę Kornhauser-Dudę, piosenkarza Andrzeja Piasecznego, aktora Bogusława Lindę, modelkę i fotografkę Lidię Popiel. Były przedmioty użytkowe, koszulki sportowe, dzieła sztuki. W pierwszym bloku aukcyjnym udało się zebrać prawie 15 tysięcy. Najdrożej, bo za cztery tysiące została sprzedana welurowa torba zaprojektowana przez Mariusza Przybylskiego. Kupił ją kielecki przedsiębiorca Bertus Servaas. W drugiej transzy zebrano ponad 22 tysiące złotych. Najwyższą cenę osiągnęła koszulka drużyny Vive Tauron Kielce z podpisami zawodników, za którą aż 10 tysięcy złotych zapłaciła Agnieszka Servaas, żona prezesa klubu Vive Tauron Kielce.
Walka o niektóre fanty była szczególnie zacięta. Ze sobą licytowali znajomi przy jednym stoliku, między stolikami, były też i takie przypadki, kiedy jedna osoba sama podbijała zaproponowane przez siebie kwoty. Coraz wyższe stawki wywoływali również prowadzący aukcję: dziennikarka Telewizji Polskiej Joanna Racewicz i wicedyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego – Jarosław Panek.
- Nie odpuszczam – żartowała Joanna Racewicz. – Motywacją ogromną dla mnie są ci młodzi ludzie, dla których zbieramy pieniądze – wyjaśniła.
A stypendyści programu Grand to wyjątkowe osoby, o czym można się było przekonać podczas balu. Kilkoro z nich pojawiło się na imprezie. Arkadiusz Murdza – uczeń Technikum Elektrycznego w Połańcu opowiadał o swoich wynalazkach, mających ułatwić życie niewidomym, z kolei Monika Kowalik - studentka medycyny w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie jest zaangażowana w projekt kardiologicznych urządzeń wszczepialnych, pracuje także jako wolontariuszka. Były też talenty muzyczne: śpiewające Emilia Lichocka i Joanna Małkowska, a także gitarzysta Maciej Piwek, których występy zebrały owacje na stojąco.
Na balu bawili się znani mieszkańcy Świętokrzyskiego. Nie zabrakło także gości z Warszawy czy z Radomia. Zabawę otworzył polonez, który poprowadziła para znanych tancerzy rodem z Kielc: Kamila Drezno i Tomasz Barański. O dobry muzyczny klimat do białego rana zadbał zespół Yuka oraz didżej.
