Reprezentacja Polski Teqball na Igrzyska Europejskie 2023. Z nadziejami na medale!

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Fot: Jacek Prondzynski
Dyscypliną debiutującą w programie Igrzysk Olimpijskich jest Teqball - dla wielu osób tajemniczy sport, który jest jednak uosobieniem wielkich emocji i ponadprzeciętnej widowiskowości. Kibiców zainteresuje również to, że właśnie w Teqballu możemy wypatrywać realnych medalowych szans dla reprezentantów Polski.

Efektowną grę podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, kibice będą mogli śledzić w nietypowej scenerii, wśród historycznych obiektów na Rynku Głównym w Krakowie. Rozgrywki rozpoczną się 28 czerwca i zakończą 1 lipca - w pięciu kategoriach rywalizować będzie blisko 70 zawodników. Warto zatem poznać ten nietuzinkowy sport i trzymać kciuki za reprezentantów Polski!

Teqball - charakterystyka dyscypliny

Teqball dla wielu osób to wciąż zagadka, zatem przy okazji Igrzysk Europejskich organizowanych w naszym kraju warto przypomnieć charakterystykę tego sportu. Podstawą gry w Teqball jest specjalnie wyprofilowany stół, na którym toczy się rozgrywka. Jest to pewnego rodzaju połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego, a specyfika polega na odbijaniu piłki pomiędzy zawodnikami. W Teqball mogą grać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, niezależnie od wieku. Rozgrywki Teqball odbywają się zarówno w formule singlowej, deblowej oraz debla mieszanego (mikst).

Gra się do dwóch wygranych setów (do 12 zdobytych punktów). Wbrew pozorom oficjalne zasady są dość wymagające i zmuszają do zawodników do maksymalnej koncentracji podczas rozgrywki:

● Nie dotykając piłki więcej niż trzy razy, należy zwrócić ją na połowę przeciwnika

● Wejście w kontakt fizyczny ze stołem lub jego elementem są sprzeczne z zasadami

● Nie można dwa razy pod rząd odbić piłki tą samą częścią ciała

● Piłka może być zagrana na połowę przeciwnika przy użyciu tej samej części ciała nie więcej niż dwa razy

Sama dyscyplina ma swoje początki w 2014 roku i została wymyślona na Węgrzech. Teqball obecny jest w praktycznie każdym zakątku świata. Sam stół znalazł również swoje zastosowanie w największych klubach oraz organizacjach piłkarskich, jako idealne uzupełnienie treningu, które pomaga zawodnikom rozwijać umiejętności techniczne. Ambasadorami Teqball na świecie są znani i wybitni piłkarze - można wymienić tutaj takie osobistości jak Ronaldinho, Carles Puyol, William Gallas, a także Luis Figo czy Robert Pires.

Silna pozycji Polski w hierarchii europejskiego Teqballa

Polska to niewątpliwie kraj, w którym Teqball rozwija się niezwykle dynamicznie - coraz większa liczba zawodników uprawiających tę dyscyplinę, możliwość organizacji najważniejszych wydarzeń Teqball czy sędziowie, którzy uznawani są za jednych z najlepszych na świecie. To z pewnością może świadczyć o silnej pozycji naszego kraju w globalnej hierarchii Teqball.

Lata ciężkiej pracy wykonanej po stronie FITEQ (Międzynarodowa Federacja Teqball), jak i dzięki aktywnościom realizowanym w Polsce za sprawą Polskiego Związku Teqball zaowocowały włączeniem Teqballa do programu Igrzysk Europejskich 2023. Teqball będzie oficjalną dyscypliną medalową - a zawodnicy będą rywalizować w pięciu kategoriach: singiel mężczyzn i kobiet, debel mężczyzn i kobiet oraz debel mieszany (mikst).

Polska to kraj, w którym w ostatnich latach odbyło się kilka niezwykle ważnych wydarzeń Teqball, które poziomem organizacyjnym mogły dorównywać najważniejszym imprezom sportowym na świecie. Warto tutaj wspomnieć turniej z cyklu Teqball World Series rangi Teqballowej Ligi Mistrzów z udziałem najlepszych zawodników na świecie, którego mecze finałowe odbyły się na Małym Rynku w Krakowie w dniach 14-17 września 2022, czy Mistrzostwa Świata Teqball 2021 zorganizowane w Gliwicach (Arena Gliwice) - samo wydarzenie okazało się dużym sukcesem, a dwa medale trafiły w ręce naszych reprezentantów: brązowy dla Adriana Duszaka (Singiel Mężczyzn) oraz srebrny dla Pauliny Łężak (Singiel Kobiet).

Reprezentacja Polski Teqball na Igrzyska Europejskie

Polski Związek Teqball ogłosił kadrę zawodników, którzy będą reprezentować nasz kraj w rozgrywkach Teqball podczas Igrzysk Europejskich. Podstawę kwalifikacji stanowiła pozycja poszczególnych zawodników w europejskim rankingu - zawodnicy na przestrzeni ostatnich miesięcy zdobywali punkty kwalifikacyjne w specjalnych turniejach organizowanych w całej Europie. Komitety Narodowe Teqball mogły powołać maksymalnie czterech zawodników (dwóch mężczyzn i dwie kobiety) - kolejnym ograniczeniem była możliwość rywalizacji jednego zawodnika lub zawodniczki w maksymalnie dwóch kategoriach.

Reprezentacja Polski Teqball na Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023

● Alicja Bartnicka (Debel Kobiet i Debel Mieszany)

● Adrian Duszak (Singiel Mężczyzn i Debel Mężczyzn)

● Ewa Kamińska (Singiel Kobiet i Debel Kobiet)

● Marek Pokwap (Debel Mężczyzn i Debel Mieszany)

Polscy kibice mogą upatrywać również realnych szans na jak najwyższe miejsca w turnieju wśród reprezentantów naszego kraju. Aktualnie naszym najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Adrian Duszak - aktualny Wicemistrz Świata w grze singlowej oraz brązowy medalista w deblu mieszanym z 2022 roku. Adrian Duszak zdobywał również medale mistrzostw świata w grze singlowej kolejno w latach: 2018 (brązowy medal), 2019 (srebrny medal) oraz 2020 (brązowy medal).

Brązowy medal Mistrzostw Świata w deblu mieszanym w 2022 roku grając w parze z Adrianem Duszakiem zdobyła Alicja Bartnicka - to z pewnością zawodniczka, na którą warto zwrócić uwagę, mówiąc o szansach medalowych. Kolejne dwa silne punkty naszej reprezentacji to Ewa Kamińska i Marek Pokwap. Ewa Kamińska to multimedalistka

Mistrzostw Polski Teqball, która reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata Teqball 2021, gdzie w parze z Patrykiem Kamińskim dotarli do ćwierćfinału debla mieszanego. Z kolei Marek Pokwap to najmłodszy zawodnik w naszej reprezentacji, który pełnoletniość osiągnie w grudniu tego roku. Warto wskazać, że podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Teqball w parze z Alanem Gałeckim dotarli do ćwierćfinału debla mężczyzn.

Sportowe emocje na Rynku Głównym w Krakowie

Turniej Teqball, który zostanie rozegrany podczas Igrzysk Europejskich w randze Mistrzostw Europy, zgromadzi 72 zawodników. Rozgrywki rozpoczną się 28 czerwca i zakończą 1 lipca na Rynku Głównym w Krakowie. Każda osoba wizytująca w tych dniach Kraków, będzie mogła przekonać się, czym jest Teqball. Rywalizację w pięciu widowiskowych kategoriach będzie podziwiać na trybunach blisko 900 kibiców. Transmisje z meczów finałowych dostępne będą również w TVP Sport.

Teqball podbija serca każdego sympatyka ciekawych widowisk i potrafi wzbudzić wiele pozytywnych emocji. Warto zatem poznać ten nietuzinkowy sport - obecność najlepszych zawodników Teqball z całej Europy oraz sam format wydarzenia z pewnością zagwarantują każdemu kibicowi niezapomniane przeżycia. Tym bardziej, że z realnymi szansami na medal do turnieju przystąpią reprezentanci Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl