Jesienią pod obrady Sejmu trafi nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, przygotowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. W trakcie trzymiesięcznej zbiórki podpisów propozycje nowych regulacji poparło 121 tys. Polaków. Domagają się oni m.in. zniesienia obowiązku szczepień.
– Chcemy szacunku dla praw rodzica, człowieka i pacjenta. Doświadczenia wielu państw europejskich, także Polski, pokazują, że przymus nie zdaje egzaminu. Wręcz odwrotnie: liczba nieszczepionych dzieci rośnie, a opiekunowie tracą zaufanie do systemu ochrony zdrowia – mówi Justyna Socha, prezes Stowarzyszenia STOP NOP. – Rodzice oczekują rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące szczepionek i chcą decydować o ich stosowaniu – dodaje.
Zmienione przepisy mają zagwarantować dobrowolność szczepień i możliwość samodzielnego zgłoszenia przez pacjenta ich niepożądanych skutków. Przedstawiciele STOP NOP proponują także bardziej restrykcyjne badania kwalifikacyjne przed podaniem szczepionki. Chcieliby, żeby medyk przedstawiał pisemną informację o ryzyku oraz przeprowadzał dokładny wywiad także pod kątem powikłań wywołanych przez tego rodzaju preparaty u innych członków rodziny.
O tym, czy skorzystać ze szczepień, samodzielnie decydują m.in. Norwegowie, Brytyjczycy i Niemcy. Eksperci obawiają się jednak, że zniesienie przymusu także w Polsce będzie wodą na młyn dla rodziców nieprzekonanych o skuteczności działania tego rodzaju profilaktyki. Za utrzymaniem obowiązkowych szczepień opowiedzieli się już m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski i rzecznik praw dziecka Marek Michalak. „Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce, są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego zdrowia i życia” – napisał w swoim wystąpieniu RPD.
Dane gromadzone przez sanepid pokazują, że liczba dzieci nad Wisłą, którym nie są podawane szczepionki, gwałtownie rośnie. W 2010 r. w całej Polsce odnotowano niewiele ponad 3 tys. odmów szczepień, w ub. roku było ich już ponad 30 tys. Jak ostrzegają lekarze, spadający odsetek chronionych maluchów grozi zaś powrotem epidemii zapomnianych już chorób, m.in. odry. Tylko w Krakowie w ub. roku odnotowano dwa przypadki tej choroby.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: STOP NOP złożyło obywatelski projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień. „Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu”