Darmowe szczepienia przeciw HPV także po 14. roku życia. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 maja

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV także po 14. roku życia.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV także po 14. roku życia. Freepik
Ministerstwo Zdrowia modyfikuje program szczepień przeciwko HPV, dając możliwość bezpłatnego dokończenia cyklu szczepień młodzieży, która rozpoczęła go przed ukończeniem 14 lat. Decyzja ta ma na celu zwiększenie liczby osób objętych ochroną oraz skuteczniejsze przeciwdziałanie nowotworom powodowanym przez wirusa HPV. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 maja.

Spis treści

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV dla nastolatków po 14. roku życia

Dzieci i nastolatki w wieku od 9 do 14 lat mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia są dostępne zarówno w przychodniach, które zapewniają podstawową opiekę zdrowotną, jak i w szkołach, od września zeszłego roku.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV także po 14. roku życia.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV także po 14. roku życia.
Freepik

W praktyce pojawia się jednak problem. Wielu rodziców zgłasza swoje dzieci zbyt późno, co uniemożliwia podanie obu wymaganych dawek szczepionki w zalecanym odstępie co najmniej sześciu miesięcy przed ukończeniem 14. roku życia.

W odpowiedzi na prośby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w programie szczepień. Od 15 maja możliwe będzie podanie drugiej dawki szczepionki przeciw HPV również nastolatkom, którzy ukończyli już 14 lat, pod warunkiem że rozpoczęli cykl szczepień wcześniej.

– To zmiana, o którą wnioskowaliśmy, ponieważ zgodnie z wcześniejszą interpretacją głównego inspektora sanitarnego, po 14. urodzinach druga dawka już nie przysługiwała. Uczeń musiałby ją samodzielnie zakupić, w pełnej cenie – zaznaczyła Bożena Janicka, lekarka rodzinna i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarka Bożena Janicka zaznacza, wprowadzona zmiana umożliwi wielu nastolatkom dokończenie bezpłatnego cyklu szczepień, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla osiągnięcia pełnej ochrony przed wirusem HPV, ale także w kontekście niskiego zainteresowania programem – do tej pory zaszczepiono jedynie 14 procent dzieci.

Bezpłatne szczepionki przeciw HPV w każdej przychodni POZ

Szczepienia przeciw HPV chronią przed rakiem szyjki macicy, a także przed innymi nowotworami wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego, takimi jak:

W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada nawet 3 tysiące kobiet, a około 1,6 tysiąca umiera z powodu tej choroby.

Szczepienia przeciwko HPV są prowadzone bezpłatnie w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Podczas zapisywania dziecka na szczepienie rodzice mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek przeciw HPV, obie podawane są w schemacie dwudawkowym, z zachowaniem odpowiedniego odstępu między dawkami.

Szczepienia przeciw HPV nie tylko dla dziewcząt. Chłopcy też powinni zadbać o ochronę

Wbrew panującym stereotypom, szczepienie przeciw HPV nie jest zalecane wyłącznie dziewczynkom. Choć wirus odpowiada za 99 proc. zmian nowotworowych w raku szyjki macicy, wywołuje także inne nowotwory, które dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Dlatego Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych zaleca, aby również chłopcy byli objęci profilaktyką przeciw HPV.

Od 1 września 2024 roku lekarze rodzinni mogą prowadzić szczepienia uczniów w szkołach podstawowych w formie wyjazdowej. Udział w programie jest dobrowolny, a warunkiem przeprowadzenia szczepienia jest pisemna zgoda rodzica, wyrażona poprzez wypełnienie odpowiedniego oświadczenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl