Turboszczepionka. Jest nowe szczepienie dedykowane osobom w wieku 60 lat i starszych. Może uratować seniorowi życie!

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szczepienie może nas ustrzec przed poważniejszymi chorobami
Szczepienie może nas ustrzec przed poważniejszymi chorobami 123rf
Nawet jeżeli nie przekonują Cię argumenty lekarzy, zadbaj o osoby starsze w Twojej rodzinie - szczepienia mogą im nawet uratować życie. Im właśnie dedykowana jest turboszczepionka. Nowa szczepionka nazywa się Eflueda Tetra i jest przeznaczona wyłącznie dla osób w wieku 60 lat i starszych. Jest to szczepionka typu „split”, czyli zawiera rozszczepione wiriony wirusa grypy, tak jak Vaxigrip Tatra, jednak stężenie składników czynnych w Eflueda Tetra jest czterokrotnie większe.

Statystyki chorobowe

Tylko w pierwszym kwartale tego roku zachorowało na grypę ponad 10,5 tysiąca mieszkańców Pomorza , blisko 26 tysiąca osób, skorzystało z 30 tysięcy świadczeń medycznych. Badania dowodzą, iż zastosowanie wysokodawkowej szczepionki zwiększa jej skuteczność, a nawet jeśli zaszczepiona osoba zachoruje, przechodzi zakażenie łagodniej (m.in. bez zapalenia płuc) i bez innych poważnych powikłań, które są szczególnie niebezpieczne dla seniorów. Sezon 2024/2025 będzie pierwszym sezonem w Polsce, w którym wykorzystamy wysokodawkowe szczepionki przeciwgrypowe dla osób 60 plus.

Po ich zastosowaniu umieralność zaszczepionych osób ze wszystkich przyczyn spada prawie o 50 proc., w porównaniu do działania konwencjonalnej dawki. Jak co roku przeciw grypie można zaszczepić się szczepionkami Influvac Tetra (wskazana dla osób dorosłych i dzieci od 3. roku życia) i Vaxigrip Tetra. Ta ostatnia zawiera rozszczepiony wirion wirusa grypy (jest to szczepionka typu „split”). Vaxigrip Tetra może być podawany osobom dorosłym i dzieciom od ukończenia 6. miesiąca życia.

- W sezonie 2024/2025 szczepionki dostępne są w ramach refundacji (w każdym przypadku wymagana jest recepta od lekarza) - informuje Monika Kierat, rzeczniczka prasowa Pomorskiego Oddziału NFZ.

Prawo do bezpłatnych szczepionek

Prawo do bezpłatnych szczepionek mają dzieci i młodzież w wieku od 6 miesięcy aż do ukończenia 18. roku życia, osoby powyżej 65. roku życia oraz kobiety w okresie ciąży i połogu. Pięćdziesięcioprocentowa refundacja dotyczy dorosłych w wieku od 18 do 64 lat, a w przypadku szczepionek wysokodawkowych przysługuje ona osobom powyżej 60. roku życia. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje proces kwalifikacji do szczepienia i samo podanie szczepionki.

Najwięcej zachorowań odnotowuje między październikiem a marcem. Jednak w Polsce okres zwiększonej zachorowalności na grypę rozpoczyna się już w październiku, więc szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Warto przypomnieć, że wirus grypy najczęściej przenosi się drogą kropelkową w trakcie kontaktu z osobą zakażoną, chociaż zarazić można się też poprzez dotyk (wirus grypy może znajdować się również na skórze rąk, a także na przedmiotach, których używała osoba chora). Nie zawsze możemy uniknąć kontaktu z wirusem. I właśnie z tego powodu warto zaszczepić się przeciwko grypie, by zmniejszyć do niezbędnego minimum ryzyko zachorowania.

Wytyczne WHO

Szczepienie podnosi ponadto odporność na wirusy grypy, a także pozwala na uniknięcie nieobecności w pracy. Każdego roku skład szczepionki przeciw grypie się zmienia. Firmy farmaceutyczne, które są odpowiedzialne za ich wytworzenie, opracowują skład na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zmiany mają na celu lepszą ochronę przed zachorowaniem, a wytyczne wynikają ze zgromadzonych danych i z przewidywanych możliwości mutacji wirusów grypy w danym sezonie. Szczepienia mogą być wykonywane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (dzieci i dorośli) oraz w wybranych aptekach (dorośli). Listę aptek wykonujących szczepienia ochronne można znaleźć na stronie internetowej Pomorskiego NFZ.

Kto może zrobić badania kwalifikacyjne, a kto szczepić?

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej mogą wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta, natomiast przed szczepieniem dziecka jedynie lekarz. Z kolei podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny - pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu, lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych, lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych. Jakie szczepienia są ważne dla seniorów?

Oprócz szczepienia przeciw grypie eksperci wymieniają szczepienie przeciw COVID-19, pneumokokom (bezpłatne dla osób 65+ i z grup ryzyka) oraz przeciw RSV (obecnie w procesie refundacyjnym). Do tego dochodzi niezwykle ważne szczepienie przeciwko półpaścowi (ze zniżką 50 proc. dla osób 65 plus). Zachorowanie seniora na półpasiec to nie jest tylko kwestia neuralgii i cierpienia z powodu bólu. Taki pacjent może po prostu umrzeć na zapalenie płuc, które się rozwinie.

Jakie są zalecenia?

Zgodnie z nowym obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia, dla wszystkich zalecane są następujące szczepienia ochronne (finansowane przez Ministerstwo Zdrowia):

  • przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV): szczególnie zalecane osobom po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym; dla osób urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu);

  • przeciw COVID-19 szczególnie zalecane osobom po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym zgodnie z komunikatami MZ;

  • przeciw krztuścowi: szczególnie zalecane kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży, a w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem - po ukończeniu 20. tygodnia ciąży, w schemacie jednodawkowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki"codziennie.Obserwujdziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
13 października, 00:02, Niebać tuska:

Leszczyna zamyka szpitale to kto Wam pomoże.piniendzy nie ma i nie będzie

PiS ukradł to i nie ma

N
Niebać tuska
Leszczyna zamyka szpitale to kto Wam pomoże.piniendzy nie ma i nie będzie
T
Turbodymomen
Nie radzę
T
To Ja
WHO? To ci co siedzą w radach nadzorczych firm szczepionkowych i od czasu do czasu ogłaszają szósty stopień pandemii żeby zamykać lasy i puste plaże. Koroniarz się skończył to teraz czas na następną pandemię co?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl