Rosja: Stan wyjątkowy po wycieku oleju napędowego na Syberii

OPRAC.:
Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
fot. ilustracyjne
fot. ilustracyjne Anna Kaczmarz / Polska Press
Prezydent Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy w Rosji po wycieku ponad 20 tysięcy ton oleju napędowego na północnej Syberii.

Substancja przedostała się do rzeki Ambarnaja, jej dopływu i pobliskich zbiorników wodnych. Woda w rejonie zmieniła swój kolor na czerwony.

Prezydent Putin jest wściekły, bo powiadomiono go dopiero po dwóch dniach od wycieku, który nastąpił w elektrociepłowni pod Norylskiem.

Prezydent Rosji skarcił Władimira Potanina, właściciela koncernu metalurgicznego Nornickel. Ten ostatni oznajmił, że zapłaci za uprzątanie wycieku. Podczas telekonferencji z urzędnikami zajmującymi się ochroną środowiska Putin zgryźliwie przyznał, że wymiana starego zbiornika na olej napędowy kosztowałaby ułamek tej kwoty.

Wszystko wskazuje na to, że zawiedli ludzie, od lat bowiem nie konserwowano potężnych zbiorników z paliwem.

Na dodatek akcję ratowniczą podjęto dopiero po kilkudziesięciu godzinach. Nie postawiono tam na rzece. Teraz, jak twierdzą ekolodzy, przywracanie do poprzedniego stanu wód rzeki i miejscowych gruntów zajmie nawet całe lata.

Jak mówią śledczy, właściwe działania, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się wycieku rozpoczęto się dopiero, gdy samochód przejeżdżający przez kałużę paliwa z nieznanych jeszcze powodów stanął w ogniu.

W regionie Krasnojarskim i na półwyspie Tajmyrskim wprowadzono stan nadzwyczajny. Do akcji przystąpili śledczy, starając się ustalić winnych katastrofy ekologicznej, która jest największa na Syberii.

Putin już ostro skrytykował regionalnych urzędników za ich powolną reakcję.

- Dlaczego agencje rządowe dowiedziały się o tym dopiero dwa dni po fakcie - pytał Siergieja Lipina, szefa jednego z oddziałów, który zawiadywał elektrociepłownią.

- Czy musimy się dowiadywać o sytuacjach kryzysowych z mediów społecznościowych - pytał wściekły prezydent.

Jewgienij Ziniczew, szef ministerstwa ds. Sytuacji Kryzysowych oraz współpracownicy gubernatora Kraju Krasnojarskiego, powiedzieli, że dowiedzieli się o wycieku dopiero po dwóch dniach od rozlania się mazistej cieczy.

Ponieważ nie dawały rezultatu żadne podejmowane próby powstrzymania skażenia terenu, miejscowi urzędnicy wymyślili, że najlepszym wyjściem z kryzysowej sytuacji będzie… podpalenie rozlanego płynu w lodowatej rzece.

Byłaby to bezprecedensowa akcja na taką skalę. Na szczęście powstrzymali ich w porę ekolodzy, przekonując, że straty w ekosystemie byłyby jeszcze większe niż powolne oczyszczanie zanieczyszczonej rzeki.

Elektrociepłownia jest spółką zależną od Norilsk Nickel, największego na świecie producenta niklu i palladu.

Firma oświadczyła, że nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia i posłała swoje zespoły ratunkowe, aby najpierw powstrzymać wyciek, potem przystąpić o oczyszczania terenu.

Ustalono, że awaria została spowodowana nagłym pęknięciem podpór w piwnicy zbiornika magazynowego. Natychmiast przystąpiono do badania stanu technicznego pozostałych magazynów, w których również są zbiorniki z olejem napędowym.
Na miejscu pracują również funkcjonariusze specjalnej komisji śledczej, którzy wszczęli już dochodzenie karne. Szef elektrociepłowni został zatrzymany, ale nie przedstawiono mu na razie żadnych zarzutów.

Rosyjscy ekolodzy biją na alarm, przekonują, że bez wprowadzenia w tym rejonie stanu nadzwyczajnego nie przeprowadzi się właściwych działań. Chodzi o wiele zagrożonych rzek, między innymi Dałdykan, Ambarnaja, Piasina, jezioro Piasino i Morze Karskie. Na wprowadzenie takiego stanu pozwalają, z uwagi na skalę zagrożenia, obowiązujące przepisy.

Specjaliści dodają, że olej napędowy jest znacznie bardziej toksyczny niż ropa naftowa. Wstępne szacunki mówią, że likwidacja zanieczyszczeń spowodowanych wyciekiem pochłonie ponad pół miliarda dolarów i powinien je zapłacić koncern Nornikiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl