Rosja zakręca kurki z gazem. Jak Polska sobie z tym poradzi? Sasin wyjaśnia

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Skąd Polska uzyska gaz?
Skąd Polska uzyska gaz? Andrzej Szkocki/Polska Press
– Przygotowywaliśmy się na scenariusz, który stał się wczoraj faktem, czyli odcięcie gazu z Rosji, intensywnie budowaliśmy inne połączenia – powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak podkreślał w Jedynce Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, jednym z głównych źródeł gazu dla Polski ma stać się gazociąg Baltic Pipe. Jak zapowiedział Sasin, zostanie on uruchomiony 1 października tego roku.

– Bardzo ważna jest informacja, że pełna przepustowość będzie dostępna w roku przyszłym, ale niezależnie od Baltic Pipe, mamy wiele alternatywnych źródeł gazu – powiedział wicepremier i wymienił kierunki czeski, słowacki i niemiecki.

– To pozwala nam pozyskiwać gaz z tych kierunków. Na początku maja zostanie uruchomione poważne połączenie z Litwą, ważne dlatego, że pozwoli nam importować gaz przez port w Kłajpedzie, PGNiG wykupiło tam odpowiedni wolumen, 2 mld m3 gazu rocznie, który również stamtąd będzie mógł do Polski płynąć – wskazał Sasin.

Inne źródła

Minister aktywów państwowych wskazał także na wydobycie krajowe, które jest na poziomie 4-4,5 mld metrów sześciennych oraz gaz z USA i z Zatoki Perskiej, importowane przez terminal w Świnoujściu.

– Plus nasze magazyny napełnione w 80 proc., to pozwala ze spokojem patrzeć na to, co przed nami – dodał.

– PGNiG zakupił złoża w Norwegii, jest tam możliwe wydobycie 2 mld m3 rocznie. Środki na zakup pochodziły z kary, którą PGNiG udało się uzyskać od Gazpromu, za zawyżanie cen gazu dla Polski. Całkowicie uwolnimy się od konieczności korzystania z gazu rosyjskiego z końcem tego roku, czyli z momentem, kiedy będziemy gotowi ze wszystkimi inwestycjami, które od kilku lat prowadzimy – zapewnił wicepremier.

Regulowane ceny

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że ceny gazu dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół i samorządów będą regulowane do roku 2027. Powiedział, że polski system taryfowania cen dla odbiorców niekomercyjnych oraz instytucji użyteczności publicznej jest unikatowy w skali europejskiej.

Jacek Sasin wyjaśnił na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że ceny taryfowe są niższe niż ceny rynkowe, a koszt dopłat ponoszą PGNiG oraz Skarb Państwa. Dlatego system regulowanych cen będzie przedłużony.

– Polacy mogą być pewni, że te ceny - jeśli będą rosły - to w sposób kontrolowany. W tym i ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z zupełnie niekontrolowanym wzrostem, ponad 10-krotnym, zupełnie bez precedensu w historii handlu gazem – wyjaśnił.

Taryfowanie będzie dotyczyło między innymi gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, noclegowni i ogrzewalni, podmiotów systemu oświaty, prowadzących żłobki i kluby dziecięce, kościołów i innych związków wyznaniowych, podmiotów prowadzących działalność kulturalną czy archiwalną, czy ochotniczych straży pożarnych.

Rząd zapewnia, że będzie zabiegał o jak najniższe ceny surowców energetycznych. Wzrost cen gazu był związany z niepewną sytuacją na rynkach, co było konsekwencją polityki Gazpromu ograniczania dostaw surowca do państw europejskich, a także późniejszej inwazji Rosji na Ukrainę.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl