Brak snu wpływa na empatię i hojność

Dzięki pracom remontowym na jaw wyszło kilka interesujących szczegółów dotyczących tego miejsca.
- To bardzo ciekawe informacje, którym warto przyjrzeć się bliżej – stwierdził wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski.
W związku z pracami, po odkopaniu ziemi, która osunęła się na kapliczkę, okazało się, że jest to bardzo okazała budowla wymurowana z kamienia.
- Jest ona zwieńczona gzymsami po obydwu stronach, które kończą się przy uskoku wyznaczając granicę z apsydą (najczęściej pomieszczenie na rzucie półkola – przyp. Red.) – opisuje nowinki Król.
Kapliczka może być nawet starsza niż to wynika z map, ale pewne jest że widnieje na dokumentach pochodzących już z roku 1845. Jak dalej zauważa Jacek Król zbudowano ją na planie podłużnym, symbolizując nawę i węższą, półkolistą część prezbiterium.
Dzięki pomocy historyka sztuki udało się ustalić kilka roboczych wniosków na temat wyposażenia kapliczki.
- Okazało się, że w wąskiej mensie ołtarza znajduje się kolisty otwór, gdzie we wnęce prawdopodobnie przetrzymywane były relikwie świętych. Świadczy to zatem o tym, że w kapliczce mogły być odprawiane msze święte (z relacji mieszkańców wynika, że dawniej odprawiane były w tym miejscu niedzielne nabożeństwa ). Innym tego dowodem może być również odnaleziona pod dachem drewniana „giwajka” do której przymocowany był prawdopodobnie sznurek i dzwonek (sygnaturka) – opisuje Król.
Jak zauważa miłośnik historii warto zwrócić uwagę na obraz Trójcy Świętej stworzony najprawdopodobniej w uznanej pracowni malarskiej. Może on pochodzić z końcówki pierwszej połowy XIX wieku do początku XX w.
- Pod dachem udało odnaleźć się też drugi krzyż, który wróci z powrotem na zwieńczenie dachu. Z roboczych wniosków można przypuszczać, że niewykluczona jest tu działalność fundacji dworskiej. Samo pozyskanie relikwii nie było rzeczą prostą. Być może przy dalszych badaniach historycznych będzie można wysnuć nowe wnioski i ustalić fakty dotyczące powstania i fundacji tej pięknej kapliczki – ma nadzieję Król.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!