Rumianek na mszyce, ziemiórki i inne szkodniki roślin. Pomoże też na choroby i wzmocni rośliny. Przepis na wyciąg, wywar i napar z rumianku

Katarzyna Józefowicz
Rumianek można kupić w aptece a nawet sklepach spożywczych lub zebrać na łące. To zioło pomoże zwalczyć mszyce, ziemiórki i inne szkodniki oraz choroby roślin.
Rumianek można kupić w aptece a nawet sklepach spożywczych lub zebrać na łące. To zioło pomoże zwalczyć mszyce, ziemiórki i inne szkodniki oraz choroby roślin. cottonbro/pexels, GoranH/pixabay.com
Rumianek to zioło, które można wykorzystać do ochrony roślin przed szkodnikami takimi jak mszyce, przędziorki, ziemiórki i inne. Pomoże także w przypadku niektórych chorób grzybowych, a posadzony w warzywniku wzmocni rośliny rosnące w jego sąsiedztwie. Rumianek może się też przydać jako zaprawa do nasion, ale nie wszystkich roślin. Sprawdź, jak zrobić wyciąg i wywar z rumianku do oprysków i jak go stosować w ogrodzie i dla roślin domowych.

Spis treści

Rumianek zamiast „chemii” w uprawie roślin

Ekologiczne metody uprawy roślin są bardzo cenione, ale nie zawsze łatwe do stosowania w praktyce. Jednym z powodów, dla których bez chemii trudno się obyć w ogrodzie są choroby i szkodniki roślin, siejące spustoszenie w uprawach. Przeznaczone do ich zwalczania chemiczne środki ochrony są wygodne w użyciu i skuteczne, dlatego najłatwiej po nie sięgać. Trzeba jednak pamiętać, że skażają środowisko i przenikają do tkanek roślin, a w konsekwencji trafiają do naszego organizmu, dlatego chcąc uniknąć przykrych konsekwencji ich stosowania, powinniśmy szukać dla nich alternatywy, pozwalającej uzyskać zdrowe plony, ale wolne od toksyn.

Właściwości rumianku wykorzystaj do ochrony roślin

Jedną z możliwości jest wykorzystanie do ochrony roślin preparatów przygotowanych na bazie roślin, które można znaleźć w naszym otoczeniu. Należy do nich między innymi rumianek pospolity, od wielu lat ceniony i stosowany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości, może mieć też jednak zastosowanie w ogrodzie.
Rumianek zawiera w swoim składzie m.in. mnóstwo olejków eterycznych, służących mu do ochrony przed szkodnikami. Tę właściwość rośliny możemy wykorzystać też w ogrodzie, przygotowując z jej kwiatów i liści wyciąg. Przez cały rok rumianek możemy kupić w aptekach, sklepach zielarskich, a nawet zwykłych, spożywczych. Latem możemy go zebrać na łące lub uprawiać w ogrodzie.

Jak zrobić wyciąg z rumianku do oprysków?

Do oprysków przeciw szkodnikom wykorzystuje się wyciąg z rumianku. Jest on bardzo łatwy do zrobienia. Oto przepis:

  • weź ok. 300 g świeżego ziela razem z liśćmi i koszyczkami kwiatowymi lub 100 g suszu,
  • zalej 1 litrem ciepłej wody,
  • odstaw w ciemne miejsce na ok. 12 godz.,
  • przecedź i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:3 (trzy miarki wody na 1 miarkę wyciągu).

Na jakie szkodniki działa oprysk z wyciągu z rumianku?

Przygotowanym i rozcieńczonym wywarem z rumianku opryskujemy nim rośliny zagrożone inwazją szkodników takich jak:

Oczywiście nie możemy liczyć na to, że w ten sposób pozbędziemy się szkodników, które już rozpanoszyły się na roślinie, gdyż wyciąg z rumianku jest preparatem naturalnym i jego działanie jest raczej prewencyjne (odstraszające), a nie interwencyjne (niszczące). Z tego względu rośliny dobrze jest opryskiwać rumiankiem kilka razy w sezonie (nawet co 3 tygodnie), dzięki czemu szkodniki nie będą miały ochoty na ich atakowanie.

Rumianek na ziemiórki

Co ciekawe na rynku dostępny jest nawet gotowy, skoncentrowany wyciąg z rumianku, przeznaczony do walki uciążliwymi szkodnikami roślin doniczkowych – ziemiórkami. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji zalecanej przez producenta i podlać ziemię w doniczce, w której bytują larwy ziemiórek. Można go stosować także profilaktycznie.

Wywar z rumianku na choroby grzybowe roślin. Przepis

Z rumianku możemy jednak przygotować też wywar, który pomoże nam walczyć z niektórymi chorobami grzybowymi roślin. Wywar przyrządza się podobnie jak wyciąg (jednak wyłącznie z suszu, gdyż wczesną wiosną, kiedy ma największe zastosowanie, nie ma jeszcze kwitnących roślin), ale po 12 godz. nie odcedza się płynu, tylko gotuje na wolnym ogniu przez ok. 20 min. Dopiero wtedy można go odcedzić, odstawić do wystygnięcia i po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:5 wykorzystać do oprysku.

Na jakie choroby pomoże oprysk z wywaru z rumianku?

Preparat może pomóc m.in. w walce z groźną chorobą malin (zamieranie pędów malin), jednak krzewy należy opryskiwać już wczesną wiosną i to przez 3-5 kolejnych dni z rzędu. Dla lepszego efektu zabieg należy powtórzyć po ok. 2 tygodniach.

Posiej rumianek w warzywniku. Rośliny będą mocniejsze!

Wzorem naszych babć i prababć, rumianek warto też uprawiać w warzywniku, siejąc go w sąsiedztwie roślin użytkowych, na które działa stymulująco i wzmacniająco (sąsiedztwo rumianku szczególnie dobrze wpływa na rozwój cebuli i czosnku).

Napar z rumianku do zaprawiania nasion przed siewem

Rumianek może być również interesującym składnikiem zaprawy nasiennej, dezynfekującej nasiona i wspomagającej ich kiełkowanie. W tym celu należy przygotować napar:

  • weź 10 g suszonych kwiatów,
  • zalej 1 litrem gorącej wody,
  • odstaw do ostygnięcia w ciemne, ciepłe miejsce,
  • rozcieńcz wodą w proporcji 1:5.

Napar z rumianku wykorzystujemy do zaprawiania nasion na mokro (nasiona moczy się w preparacie przez ok. 10-15 min.).
Uwaga: nie zawsze jednak napar z rumianku może być stosowany samodzielnie, gdyż np. w przypadku nasion buraków, mógłby zadziałać na nie toksycznie i wręcz utrudnić ich kiełkowanie (prowadzi się badania nad jego połączeniem z innymi wyciągami roślinnymi np. z szałwii lekarskiej). Może też różnie wpływać na krzewienie się i wzrost niektórych odmian zbóż, dlatego przed wykorzystaniem go jako zaprawy, warto dowiedzieć się więcej na temat jego działania na konkretne nasiona.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rumianek na mszyce, ziemiórki i inne szkodniki roślin. Pomoże też na choroby i wzmocni rośliny. Przepis na wyciąg, wywar i napar z rumianku - RegioDom.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl