Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbywa się od 27 do 29 listopada (wtorek-czwartek).
Egzaminy w tym roku obejmują sprawdziany z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. Od 2021/22 r. dojdzie egzamin z przedmiotu, wybranego spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie programu ośmioletniej szkoły podstawowej. To bardzo bogaty program, a do sprawdzianu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny.
Wyniki będą przedstawiane w procentach. Przystąpienie do egzaminu jest obowiązkowe, uzyskane wyniki nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, natomiast będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Specjaliści i nauczyciele są zgodni: po egzaminie próbnym będzie jeszcze dużo czasu na naukę i uzupełnienie ewentualnych braków. Podkreślają istotę tzw. „pytań otwartych”, tj. zadań matematycznych i zagadnień w egzaminach z języka polskiego i obcych, które wymagają twórczej pracy ucznia, a nie wybrania odpowiedniej odpowiedzi w egzaminie testowym.
- Poprawne rozwiązanie testu dowodzi głównie umiejętności rozwiązywania testów - mówią pedagodzy. Pytania otwarte w egzaminie z języka polskiego są ważne, bo dają 70% punktów oceny.
Zasady obowiązujące na egzaminie z matematyki są podobne. Tutaj także pojawią się zadania otwarte - mówi się o jednej trzeciej liczby zadań w teście. Otwarte, znaczy też - dopuszczające nie tylko jedno rozwiązanie. Uczeń powinien podać wszystkie możliwości, by osiągnąć maksymalną ocenę.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: