Pod koniec lutego rozpisano przetarg dotyczący materiałów, mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Do przetargu w terminie dołączyło 25 krajów Unii Europejskiej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął taką decyzję 6 marca. Za późno. W efekcie maseczki ochronne, rękawice, okulary ochronne i kombinezony, których dotyczył przetarg, do Polski nie trafią.
Polska spóźniła się z dołączeniem do przetargu
Sprzęt medyczny ma być dostępny dwa tygodnie po podpisaniu przez państwa członkowskie umów z oferentami.
- Te materiały zostaną niedługo dostarczone potrzebującym. Razem wygramy tę walkę - powiedziała Stela Kiriakidu, unijna komisarz ds. zdrowia.
Przetarg był organizowany w ramach mechanizmu wspólnych przetargów, który powstał w UE po wybuchu epidemii świńskiej grypy w 2009 roku. Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej podjęto decyzję o nieprzystąpieniu Polski do tego mechanizmu. Rząd wyrażał wtedy obawy dotyczące "odpowiedzialności producentów".
Dlaczego jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zmienił decyzji, podjętej za rządów premier Ewy Kopacz. W 2016 i 2019 roku nasz kraj nie został zgłoszony przez władze do wspólnego zakupu szczepionek - podał portal Konkret24.pl.
- Podtrzymywałem decyzję podjętą kilka lat temu przez Ewę Kopacz, ale w obliczu najnowszych wydarzeń postanowiłem ją zmienić. Jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski 6 marca w Brukseli. Jak się okazało, decyzję podjął o kilka dni za późno.
Przetarg, o który chodzi, był pierwszym z trzech przetargów zorganizowanych w związku z epidemią koronawirusa. Do drugiego - dotyczącego respiratorów - rząd PiS już przystąpił. Trzeci przetarg będzie dotyczył natomiast zestawów do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.
Donald Tusk apeluje do Komisji Europejskiej
Sytuację spróbował uratować Donald Tusk. Były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej zaapelował do Komisji Europejskiej o to, by umożliwiono zakup środków medycznych także krajom, które później dołączyły do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?