Spis treści
Premier Tusk zapowiada kontrolę państwa
Premier Donald Tusk podczas otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei mówił, że nadszedł czas na odbudowę i repolonizację polskiej gospodarki, rynku i kapitału. W tym kontekście wypowiadał się o odbudowie Rafako, ale także o Euroterminalu Sławków. To terminal przeładunkowy usytuowany na styku najdalej na zachód wysuniętego odcinka linii kolejowych o szerokim rozstawie toru (1520 mm - stosowany na wschodzie) i linii normalnotorowej (1435 mm - stosowanej na zachodzie), dzięki czemu doskonale wpisuje się w rozwój transportu kontenerowego na trasie Daleki Wschód i Azja – Europa Zachodnia.
- Cieszę się, że rozpoczęliśmy bardzo intensywne prace nad terminalem Sławków. Pan premier Jerzy Buzek dobrze wie, jak wielkie znaczenie ma i może mieć to miejsce, gdzie kończy się szeroki tor ze wschodu i tam, gdzie bardzo wiele firm z zachodniej Europy i nie tylko ostrzy sobie zęby. To niezwykle smakowity kąsek. Podjęliśmy decyzję, że nadzór nad rozwojem tego miejsca, inwestycjami będziemy mieli 100 procentach my: Polacy, polskie firmy, polskie państwo - zadeklarował premier Tusk.
I dodał. - My będziemy na tym zarabiać. Przy okazji my i cały świat będzie pomagał w ten sposób w odbudowie Ukrainy, bo Sławków i ten terminal będzie kluczowym miejscem jeśli chodzi o logistykę i transport.
"W logistyce najważniejsze jest bezpieczeństwo"
Zapowiedź premiera Tuska bardzo dobrze przyjęto w Sławkowie.
- W logistyce najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo. Dla spółek takich jak „Euroterminal Sławków” sp. z o.o. deklaracja taka ma ogromne znaczenie, ponieważ w istocie stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla realizacji całej inwestycji. Oznacza to, iż realizacja inwestycji nie będzie zależna od decyzji biznesowych podejmowanych poza granicami kraju przez podmioty, które mogą mieć interesy sprzeczne z interesem Polski - podkreśla Jakub Styczeń, prezes zarządu Euroterminalu Sławków.
Dodaje, że jeszcze większe znaczenie deklaracja taka ma w kontekście zarówno obecnie prowadzonej działalności Spółki jak i jej planów rozwojowych.
- Dla rynku intermodalnego i naszych klientów jest to mocny sygnał, iż spółka dalej będzie pod kontrolą państwa, co jest najsolidniejszą gwarancją trwałości, pewności i bezpieczeństwa obsługiwanych łańcuchów logistycznych - dodaje Jakub Styczeń.
Euroterminal Sławków łączy wschód z zachodem
W Sławkowie znajduje się strategiczny terminal przeładunkowy z dostępem do torów o szerokości ukraińskiej i europejskiej. Ten kto kontroluje ten terminal, ma możliwości kontroli nad całym przepływem towarów w układzie Unia Europejska – Ukraina. Linia szerokotorowa o długości około 400 km łączy się z polsko-ukraińskim przejściem granicznym Izow - Hrubieszów, a przez Ukrainę z Dalekim Wschodem. Terminal jest połączony z najważniejszymi polskimi linia kolejowymi łączącymi wschód z zachodem i północ z południem. Znajduje się w pobliżu autostrad A1 i A4 oraz lotnisk Pyrzowice i Balice.
Posiada stałe połączenia intermodalne z polskimi portami bałtyckimi oraz z włoskim terminalem w Maddaloni (niedaleko Neapolu), a także terminalem w Schwarzheide (Niemcy) dwa razy w tygodniu. Oprócz obsługi terminalowej w transporcie intermodalnym realizuje również usługi przeładunku, zabezpieczenia i wysyłki towarów paletyzowanych, masowych, wyrobów hutniczych oraz towarów niestandardowych i ponadgabarytowych w relacjach bezpośrednich i pośrednich (przez place składowe, magazyny) z wagonów szerokotorowych/wagonów normalnotorowych/samochodów.
Głównym udziałowcem spółki Euroterminal Sławków posiadającym ponad 80 porc. udziałów jest Grupa CZH SA kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. To właśnie dzięki wsparciu uzyskiwanemu ze strony ARP spółka ma szansę na realizację nowej, dużej inwestycji. - Rozpoczęliśmy realizację projektu inwestycyjnego zakładającego budowę drugiego terminala intermodalnego. Po zakończeniu tej inwestycji „Euroterminal Sławków” będzie posiadał zdolności przeładunkowe na poziomie ponad 500 tys. TEU rocznie, co uczyni go jednym z największym hubów logistycznych w regionie - podkreśla Jakub Styczeń.
