Kapituła doceniła wkład Buzka w rozwój bezpieczeństwa energetycznego
Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza przyznaje kapituła składająca się z wybitnych przedstawicieli środowiska akademickiego, w tym rektorów i prorektorów Politechniki Rzeszowskiej. W uzasadnieniu podkreślono, że Jerzy Buzek od lat aktywnie działa na rzecz zwiększania świadomości i znaczenia bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w Polsce, jak i na forum Unii Europejskiej.
- Myślę, że jeżeli dzisiaj szukamy ludzi, którzy są wzorami, i jeżeli człowieczeństwo w każdym rodzaju przywództwa do czegoś się sprowadza, to się sprowadza do postawy. Patrzymy, jakim ktoś jest człowiekiem. I takiego Jerzego Buzka Polska potrzebuje. Jesteś, Jerzy, skarbem narodowym – zwrócił się do Jerzego Buzka poseł Paweł Kowal.
Podczas ceremonii wręczenia nagrody, Buzek wyraził wdzięczność za to wyróżnienie, przypominając jednocześnie postać patrona nagrody. Zwrócił uwagę, że Ignacy Łukasiewicz zrewolucjonizował świat energetyki, wskazując na fundamentalne znaczenie ropy naftowej w rozwoju cywilizacji przemysłowej.
- Całe ostatnie 170 lat (…) to jest szalony postęp naszej cywilizacji przemysłowej, dzięki ropie naftowej - powiedział Buzek.
Łukasiewicz jako przykład odpowiedzialnej innowacyjności
Były premier podkreślił, że Ignacy Łukasiewicz, oprócz swoich innowacyjnych osiągnięć w dziedzinie energetyki, był również wrażliwy na kwestie społeczne.
- Mówił, że innowacje muszą nieść ze sobą odpowiedzialność społeczną - przypomniał Buzek.
Dodał, że połączenie innowacji i odpowiedzialności społecznej to klucz do zrównoważonego rozwoju i to właśnie dlatego Łukasiewicz jest doskonałym patronem nagrody za zasługi w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.
Buzek zaznaczył również, że Polska odgrywa istotną rolę w zmienianiu podejścia do bezpieczeństwa energetycznego na poziomie całej Unii Europejskiej. Jak podkreślił, budowa interkonektorów oraz szybkie odejście od rosyjskich surowców energetycznych to dowód na to, że państwa członkowskie UE są w stanie uniezależnić się od dostaw energii z Rosji.
Samowystarczalność energetyczna gmin jako przyszłość Polski
Buzek zwrócił także uwagę na potrzebę rozwijania lokalnych źródeł energii w Polsce. Jego zdaniem, gminy powinny dążyć do uzyskania samowystarczalności energetycznej, co jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak farmy wiatrowe, fotowoltaika czy magazyny energii. Były premier podkreślił także znaczenie wodoru jako przyszłościowego źródła energii, wskazując na konieczność budowania całych systemów opartych na tej technologii.
- To jest możliwe, farmy wiatrowe, fotowoltaika, również magazyny energii, wykorzystywanie energii na bieżąco, oczywiście wodór, tworzenie całych systemów zaopatrzenia w wodór. To jest wyzwanie przyszłości - stwierdził Buzek.
Laureaci nagrody im. Łukasiewicza z poprzednich lat
Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza przyznawana jest osobom, które wniosły istotny wkład w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnich latach także Europy. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.:
- minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys,
- prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień,
- były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka
- minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt.
W zeszłym roku nagrodę otrzymali prezes ukraińskiego operatora Ukrenerho Volodymyr Kudrytskyi oraz prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski.
Konferencja o bezpieczeństwie energetycznym
Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Rzeszowie już po raz dziewiąty. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w poniedziałek w auli Politechniki Rzeszowskiej i potrwa do wtorku. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych forum dyskusji o przyszłości bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?