"Rzeź w środku Europy". Premier Morawiecki: Długie ramię Rosji zamieniło się w pięść

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Długie ramię Rosji zamieniło się w pięść, która uderza na oślep, brutalnie, niszcząc życie cywilów, mordując dzieci, kobiety, bombardując szpitale, niszcząc życie milionów mieszkańców. To jest masakra, to jest rzeź w środku Europy – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po obradach Trójkąta Lubelskiego. – Rosja powinna być postrzegana jako państwo terrorystyczne – podkreślał z kolei szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

W poniedziałek w Warszawie odbyły się obrady Trójkąta Lubelskiego. Premier Mateusz Morawiecki i jego litewska odpowiedniczka Ingrida Simonyte spotkali się na Zamku Królewskim. Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal uczestniczył w rozmowach on-line.

Spotkanie zorganizowane w czasie militarnej agresji Rosji było wyrazem wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy.

"Czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja..."

– Odbyliśmy bardzo ważne spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego. Okoliczności tego spotkania są bardzo dramatyczne. Spotkanie poświęciliśmy dyskusji o sytuacji na Ukrainie, w jaki sposób zakończyć tę wojnę i jak pomóc Ukrainie – poinformował na briefingu po zakończeniu rozmów premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że jest to już kolejne spotkanie tego sojuszu, które odbywa się w sytuacji, kiedy jeden z partnerów jest bezpośrednio w stanie wojny, a totalitarny agresor zagraża pozostałym państwom na wschodniej flance NATO i UE i chce zagrozić całej Europie.

– Czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja cały czas prowadzi swoją politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne, żeby szantażować pozostałą część Europy – podkreślił Morawiecki.

Szef polskiego rządu zapewnił, że Polska i Litwa zrobią wszystko, co będą mogły, aby pomóc Ukrainie obronić swoją suwerenność. Jeśli ta suwerenność zostanie zniszczona - mówił premier - wraz z nią zniszczeniu ulegną europejskie wartości.

"Rzeź w środku Europy"

Odnosząc się do obecnej sytuacji na Ukrainie Mateusz Morawiecki użył określenia "rzeź w środku Europy". – Długie ramię Rosji zamieniło się w pięść, która uderza na oślep, brutalnie, niszcząc życie cywilów, mordując dzieci, kobiety, bombardując szpitale, niszcząc życie milionów mieszkańców – podkreślił. – Przekazujemy wszystkie te informacje do europejskich stolic, by nikt tam nie usypiał sumienia, nie starał się wrócić do "business as usual" w relacjach z Rosją – poinformował szef polskiego rządu i zapewnił, że takiego powrotu już nie będzie.

"Spóźnione otrzeźwienie"

Z ust premiera padły też gorzkie słowa pod adresem Zachodu, który - jak podkreślił - "przez lata żył nadzieją, że Putin i Rosja się zmienią". – To nie tylko się nie stało, przestrzegaliśmy z Litwą o tym, i niestety dzisiaj nie mamy satysfakcji, kiedy widzimy spóźnione otrzeźwienie po stronie Zachodu – przyznał.

Zdaniem premiera Morawieckiego, Europa dzisiaj odkrywa, że biznesowe małżeństwo z rozsądku z Rosją to był błąd.

"Nasza broń musi niszczyć machinę wojenną Putina"

W wystąpieniu premiera po obradach Trójkąta Lubelskiego pojawił się również temat sankcji. Wskazując na konieczność zachowania spójności w działaniach wobec Federacji Rosyjskiej, Mateusz Morawiecki apelował: "zamroźcie aktywa państwa rosyjskiego całkowicie, skonfiskujcie je, zamroźcie aktywa oligarchów rosyjskich. Niech one służą tym bezbronnym ofiarom reżimu Putina". – Nasza broń musi niszczyć machinę wojenną Putina, odcinać od niej tlen i zasilanie – podkreślił.

Informując o pracach nad 4. pakietem sankcji, premier zapowiedział: "będziemy pracować nad kolejnymi, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści ukraińskiej ziemi".

"Żaden kraj nie zapłacił tak wielkiej ceny za chęć stanowienia części europejskiej rodziny"

Cała Litwa będzie wspierać Ukraińców aż do ich zwycięstwa - zapowiedziała z kolei premier tego kraju Ingrida Szimonyte. Jej zdaniem, Ukraina zasługuje na przyznanie jej statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

– To nasze zobowiązanie moralne wobec tego kraju – oświadczyła szefowa litewskiego rządu. Jak dodała, żaden kraj nie zapłacił do tej pory tak ogromnej ceny za chęć stania się częścią europejskiej rodziny.

"Rosja powinna być postrzegana jako państwo terrorystyczne"

Premier Denys Szmyhal, który on-line uczestniczył także w briefingu, informował o sytuacji w walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Ludzie uwięzieni w oblężonych miastach giną z głodu i odwodnienia. Agresor nie przestrzega żadnych zasad zawieszenia broni, żadnych porozumień – mówił.

Szef ukraińskiego rządu wyraził pogląd, że zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone powinny postrzegać Rosję jako państwo terrorystyczne.

Trójkąt Lubelski

Trójkąt Lubelski to trójstronny regionalny sojusz pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą zawarty 28 lipca 2020 roku w Lublinie. Inicjatywa dotyczy współpracy w zakresie energetyki, infrastruktury, bezpieczeństwa i kultury, a jej celem jest wzmocnienie dialogu pomiędzy państwami oraz działania na rzecz odzyskania przez Ukrainę integralności terytorialnej i jej integracji z Unią Europejską i NATO.

Ostatnie spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego na najwyższym szczeblu, w którym uczestniczyli osobiście wszystkie strony porozumienia, odbyło się 23 lutego w Kijowie. Wzięli w nim udział Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nausėda. Jego efektem było wydanie przez prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy wspólnego oświadczania, potępiającego decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości samozwańczych republik w Donbasie. Dzień po tym spotkaniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "specjalnej operacji wojskowej" na wschodzie Ukrainy, co w praktyce oznaczało inwazję zbrojną na ten kraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl