Sadownicy szacują straty po przymrozkach, są ogromne. Problem dotknął m.in. Lubelszczyznę. Oto pierwsze wyliczenia

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Wiele upraw owocowych uległo zniszczeniu przez tegoroczne anomalie pogodowe.
Wiele upraw owocowych uległo zniszczeniu przez tegoroczne anomalie pogodowe. Dariusz Bloch/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Majowa fala przymrozków szczególnie dotknęła polskie sady, w niektórych regionach rolnicy musieli też zmierzyć się ze skutkami gradobicia. Pojawiają się pierwsze dane o stratach, trzeba jednak mieć na uwadze, że to wstępne szacunki. Na 35 mln zł wyliczono straty na Lubelszczyźnie, podał w poniedziałek tamtejszy urząd wojewódzki. Ostateczny rozrachunek będzie większy, do tej pory zebrano szkody z 64 na 145 gmin.

Spis treści

Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował, że wojewoda Krzysztof Komorski spotkał się z samorządowcami gmin dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Zebrania prowadzone są też w innych regionach, gdzie przymrozki i gradobicia zniszczyły sady.

Rolnicy zrozpaczeni, straty są ogromne

Cały czas monitorujemy sytuację. Klimat zmienia się na naszych oczach, mają miejsce anomalie pogodowe, a w związku z tym, tak nieprzyjemne zdarzenia dotykają państwa, „małe ojczyzny”, ich mieszkańców, gospodarstwa, sady, podkreślił Komorski.

Na Lubelszczyźnie przełom kwietnia i maja przyniósł zmianę pogody, w efekcie poszkodowanych zostało wiele gospodarstw rolnych. W dniach 23-26 kwietnia wystąpiły przymrozki, w maju z kolei opady gradu. Najwięcej strat ponieśli mieszkańcy gmin Niedrzwica Duża, Chodel, Opole Lubelskie, ogółem zgłosiło się 145 gmin. Dramatyczna sytuacja dotknęła sady i plantacje owoców jagodowych.

Szacowane szkody już są duże, a będą większe

W 137 gminach straty wywołały przymrozki wiosenne, w 21 grad. Z czego z tych 21 aż 13 gmin zgłosiło też wcześniejsze fale mrozu w uprawach. Ze wstępnych, częściowych raportów przesłanych przez 64 ze 145 urzędów gmin wynika, że szkody spowodowane klęskami żywiołowymi dotknęły 3,7 tys. gospodarstw rolnych, w których powierzchnia uszkodzonych upraw sięgnęła 5,7 tys. ha.

Wartość oszacowanych strat wynosi obecnie ponad 35 mln zł.

Urząd wojewódzki zastrzegł, że ostateczne straty z pewnością będą większe ze względu na trwające jeszcze prace komisji szacujących i brak kompletnych danych. Skala problemu jest ogromna, podane dane dotyczą jednego województwa, z problemem mierzyły się też inne regiony w kraju.

Z jakiej formy pomocy mogą skorzystać gospodarstwa? Lubelskie zaproponowało kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie składek KRUS, ulgi w podatku rolnym oraz ulgi w czynszy z umów dzierżawy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl