Sejm: Ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne skierowana do komisji zdrowia [zdjęcia] [wideo]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Posiedzenie Sejmu, 16 kwietnia 2020
Posiedzenie Sejmu, 16 kwietnia 2020 fot. Adam Jankowski
Sejm skierował w czwartek do sejmowej komisji obywatelski projekt ustawy dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego. Taki sam los spotkał pozostałe trzy projekty - tzw. Ustawę Anty-447, nowelizację Kodeksu karnego, a także ustawę Prawo łowieckie.

Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne i skierował go do sejmowej komisji zdrowia oraz do komisji polityki społecznej. Za odrzuceniem projektu zagłosowało 187 posłów, 254 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu.

Do komisji skierowany został także obywatelski projekt „Stop Pedofilii” wprowadzający m.in. kary pozbawienia wolności za publiczne propagowanie obcowania płciowego wśród osób niepełnoletnich. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 199 posłów, przeciwko głosowało 246, a sześć osób wstrzymało się od głosu.

Koronawirus nie zatrzymał Strajku Kobiet. Czarny Protest w W...

Wcześniej Sejm w pierwszym czytaniu skierował do sejmowej komisji środowiska obywatelski projekt nowelizacji Prawa łowieckiego, który zezwala niepełnoletnim na udział w polowaniach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Za odrzuceniem projektu noweli w pierwszym czytaniu głosowało 171 posłów, przeciw było 270, a ośmiu posłów wstrzymało się od głosu.

Taki sam los spotkał tzw. Ustawę Anty-447, czyli obywatelski „projekt ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego”. Za odrzuceniem projektu głosowało 179 polityków, przeciw było 259, 15 wstrzymało się od głosu. Za skierowaniem projektu do drugiego czytania bez konieczności skierowania do komisji sprawiedliwości głosowało 26 posłów, przeciw było 420, wstrzymało się 7 parlamentarzystów. Marszałek Witek poinformowała więc, że projekt zostanie skierowany do komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Koronawrius w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od przedstawienia informacji w sprawie funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa szkół pożarniczych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. To właśnie na tej uczelni potwierdzono obecność koronawirusa u 47 osób. Już dwa tygodnie temu skoszarowani studenci SGSP informowali o wysokiej gorączce, zanikach węchu i smaku. Ich przełożeni zbagatelizowali te problemy, nie przeprowadzając testów na koronawirusa.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w odpowiedzi na pytania opozycji podkreślił, że od 12 marca są zawieszone zajęcia dydaktyczne w szkołach podległych MSWiA. - Studenci i podchorąży pozostali w SGSP i innych szkołach pożarniczych, ponieważ posiadają one swoje jednostki ratowniczo-gaśnicze z wyznaczonymi rejonami chronionymi (…) Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej i musi utrzymywać odpowiedni potencjał ratowniczy na wypadek powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia na swoim terenie – tłumaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl