Polityka migracyjna Niemiec. Gorąca debata w Bundestagu, odrzucono projekt ustawy

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bundestag debatował w piątek nad projektem ustawy CDU/CSU o ograniczeniu imigracji. Próba doprowadzenia do kompromisu między partiami chadeckimi a SPD i Zielonymi, podjęta przez klub FDP, zakończyła się fiaskiem. Po godzinie 17 projekt ustawy został odrzucony.

Bundestag odrzucił projekt ustawy o ograniczeniu imigracji

Przeciwko ustawie głosowało 350 posłów SPD i Zielonych. Za projektem opowiedziało się 338 deputowanych CDU, CSU, FDP i AfD. Pięciu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Na krótko przed głosowaniem szefowa klubu Zielonych Katharina Droege zaproponowała nieoczekiwanie odesłanie projektu do komisji, jednak CDU/CSU i FDP uznały ten krok za „nieszczery” manewr.

– Pani nie chce rozwiązania problemów – powiedział Thorsten Frey (CDU). – Celem jest uniemożliwienie osiągnięcia rezultatu – dodał poseł FDP Christian Duerr.

Wcześniej z inicjatywy FDP kluby przez ponad trzy godziny poszukiwały kompromisu, ale nie doszły do porozumienia.

Polityka migracyjna Niemiec. Debata w Bundestagu

Przewodniczący klubu SPD Rolf Muetzenich zarzucił chrześcijańskim demokratom próbę narzucenia socjaldemokratom swojego punktu widzenia.

– Polityka wszystko albo nic nie ma racji bytu – powiedział.

Jego zdaniem propozycje CDU/CSU oznaczają „wyjście Niemiec z centrum Europy”.

CDU chce zaostrzenia polityki migracyjnej Niemiec

Friedrich Merz, szef klubu CDU/CSU i kandydat tych partii na kanclerza Niemiec bronił swoich propozycji.

– Ze względu na powtarzające się ataki i zamachy, a także grupowe gwałty, trzeba zaostrzyć przepisy. Ludzie oczekują od nas działania – podkreślił.

Projekt ustawy przewiduje ograniczenie możliwości przyjazdu członków rodziny do osób, którym przyznano jedynie tymczasową ochronę, bez prawa stałego pobytu w Niemczech. Ponadto policja federalna ma otrzymać dodatkowe uprawnienie w walce przeciwko nielegalnej imigracji, w tym przy deportacji cudzoziemców, którzy weszli w kolizję z prawem.

Liberałowie z FDP zaproponowali odesłanie projektu ustawy do komisji. Głosowanie miałoby się odbyć na ostatnim posiedzeniu Bundestagu – 11 lutego. W tym czasie CDU/CSU, SPD i Zieloni oraz FDP mieli wypracować kompromis akceptowalny dla wszystkich demokratycznych partii, co pozwoliłoby uniknąć uzależnienia wyniku głosowania od poparcia prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Koniec kordonu sanitarnego wokół AfD

Merz forsuje na finiszu kampanii przed wyborami parlamentarnymi 23 lutego zaostrzenie polityki migracyjnej licząc na zdobycie poparcia konserwatywnych wyborców.

W środę Merz przeforsował w Bundestagu rezolucję zapowiadającą wprowadzenie stałych kontroli na niemieckich granicach państwowych oraz zawracanie z granicy osób bez dokumentów uprawniających do wjazdu na teren RFN, nawet wtedy, gdy proszą o azyl. Rezolucja CDU/CSU uzyskała większość dzięki głosom izolowanej dotychczas AfD oraz FDP. SPD i Zieloni uznali to za „złamanie tabu”.

Postępowanie Merza skrytykowała też była kanclerz Angela Merkel.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl