Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwo dla naukowców [zdjęcia, wideo]

AK
Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców [zdjęcia, wideo]
Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców [zdjęcia, wideo] Karolina Misztal
Sinice w Bałtyku znów pokrzyżowały plany turystom wypoczywającym nad polskim morzem. Aż 49 plaż na Pomorzu ma ten sam problem. Sytuacja szybko się zmienia, czasem nawet z godziny na godzinę. Sinice są przekleństwem dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców.

- Zmienia się klimat, temperatury rosną, a do tego Bałtyk jest morzem coraz bardziej zeutrofizowanym. To znaczy, że występuje w nim coraz więcej związków biogenicznych, głównie związków azotu i fosforu, które spływają ze ściekami. To dzięki nim masowo rozwijają się sinice. A więc z tym zjawiskiem będziemy spotykać się każdego roku. Możemy się spodziewać, że zakwity sinic z roku na rok będą dużo bardziej obfite - mówi dr Agata Błaszczyk z Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku zakwit sinic pojawił się wcześniej i przebiega intensywniej. Woda w wielu miejscach turystycznych na Pomorzu nie jest zdatna do kąpieli. Sytuacja jest dynamiczna, sanepid na bieżąco kontroluje stan wód. Sinice pojawiły się we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach, ale też m.in. w Juracie, Jastarni, Jastrzębiej Górze, Dębkach, Białogórze oraz w Łebie. Zakwitem sinic objętych zostało w sumie 49 kąpielisk na Pomorzu, w tym 2 na wodach śródlądowych.

- Na skalę problemu wpłynęła na nią utrzymująca się od końca maja wysoka temperatura. Sinice, które występują w Zatoce Gdańskiej, do rozwoju potrzebują 18-20 stopni Celsjusza. W morzu mają więc teraz idealne warunki i właściwie cały Bałtyk jest nimi objęty. Są one rozprzestrzenione w morzu przez całe lato, ale problemem jest ich kumulacja. W tym roku sinice zaczęły pojawiać się już na początku czerwca. Co jest ewenementem. W poprzednich latach kwitły później. Zakwit tworzy się na otwartym morzu. A następnie jest on spychany przez wiatry ku brzegowi. Sytuacja jest więc dynamiczna, zmienia się wręcz z godziny na godzinę - dodaje dr Błaszczyk.

Czy problem sinic można wyeliminować? Co wpływa na ich intensywność? Czy sinice stanowią problem tylko w morzach? Jak sinice wpływają na akweny wodne? Czy są zagrożeniem dla ludzi?

Całą rozmowę przeczytacie tu >>>


Sinice w Bałtyku. Kąpieliska zamknięte. Jakie są dolegliwości po kontakcie z sinicami?

Wykąpanie się w wodzie z sinicami może powodować wiele groźnych konsekwencji zdrowotnych. Kontakt z tymi mikroorganizmami zagraża między innymi skórze i układowi nerwowemu. Na sinice powinni uważać turyści w większości kąpielisk od Łeby po Gdańsk.
- Dolegliwości będą wiązać się przede wszystkim z wpływem na skórę, wiec najczęściej są to reakcje alergiczne i zaczerwienienia. Jeśli natomiast napilibyśmy się wody, w której stężenie sinic jest duże, możemy spodziewać się jakichś sensacji żołądkowo-jelitowych - mówi Tomasz Augustyniak z gdańskiego sanepidu.
Jak informuje, w Zatoce Gdańskiej sinice występują na kąpieliskach od Babich Dołów po Świbno. - Również kąpieliska w Łebie, Białogórze, Jastarni i Jastrzębiej Górze - dodaje Augustyniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
slupskcity

SINICE SĄ PRZEZ TO INTENSYWNE BO W TYM REJONIE WYLANE BYŁY ŚCIEKI KTÓRE SPRZYJAJĄ ROZWÓJ SINIC . O TYM NIKT NIE WSPOMINA 

G
Gość

Nie trzeba błogosławieństwa. Wystarczy poprosić o zrzut ścieków do Motławy i sinic będzie pod dostatkiem. Co ważne usługa jest darmowa i zgodna z prawem (nie ponosi się kary).

M
Michal12

Nawet jeżeli nie można się kąpac, to znajdą się inne atrakcje nad morzem. Za parę dni wiatr powinien zmienić kierunek i znowu kąpieliska będą otwarte.

G
Goralka
I na co wam to morze my Gor nie zamykamy . Ale bezmyslny koles .po co morze w ktorym nie mozna sie kapac hahaha . Sinice sa nie od dzis bardzo niemadry czlowieku. Rozkoszuj sie widokiem morza bo z tymi sinicami nic nie zrobic sie nie da. A jak bedzie za duzy upal to popros zeby cos zrobili z tym sloncem. Haha
M
Mich
Jakie blogoslawienstwo dla naukowcow?...niezrozumiale jest dla mnie jako naukowca przeslanie tutulu artykulu.
G
Gość

I niby na czym to błogosławieństwo dla naukowców polega ?

 

Sinice były są i będą czym tak bardzo zachwycają się naukowcy ?

k
konrad
A co to za morze w którym nie można się pokąpać.
Wróć na i.pl Portal i.pl