Obraz Van Gogha skradziony w Holandii
Obraz holenderskiego wybitnego malarza Vincenta Van Gogha "Ogród plebanii w Nuenen" został skradziony wiosną 2020 roku z muzeum w mieście Laren na południowy wschód od Amsterdamu.
Złodziej rozbił młotkiem dwoje szklanych drzwi w muzeum Singera i przejął płótno.
Obraz został tam wypożyczony z muzeum w Groningen, a sprawcą okazał się 59-letni Francuz Nils M., który mieszkał niedaleko.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Sprawca został schwytany już kilka miesięcy później. Jak się okazało był również odpowiedzialny za kradzież obrazu Fransa Alsa z innego muzeum pod Utrechtem. Mimo złapania sprawcy, dzieło Van Gogha pozostawało zagubione.
Złodzieja skazano natomiast na osiem lat więzienia.
Obraz odzyskany przez holenderskiego detektywa
Po trzech i pół roku od kradzieży, obraz Van Gogha trafił w ręce policji. Funkcjonariuszom dzieło zostało przekazane przez detektywa zajmującego się sztuką - Arthura Branda. Jak wyznał śledczy, "Ogród plebanii w Nuenen" wręczył mu mężczyzna, który przyszedł do jego drzwi. 139-letne dzieło znajdowało się w torbie z Ikei.
"Zrobiłem to w pełnej współpracy z holenderską policją i wiedzieliśmy, że ten facet (który oddał płótno) nie był zamieszany w kradzież" – powiedział.
Korespondencja, jaką przechwyciła policja, wskazuje, że obraz z 1884 roku wart kilka milionów euro został przejęty przez grupę przestępczą, która chciała go wykorzystać w zamian za krótsze kary więzienia.
Brand w rozmowie z BBC wyznał, że wiedział, iż będzie on przekazywany jednej grupy do drugiej w półświatku przestępczym, ponieważ nikt nie będzie chciał go dotykać. W końcu skontaktował się z nim mężczyzna z Amsterdamu, który zaproponował, że zwróci obraz w zamian za całkowitą poufność, częściowo dlatego, że trzymanie obrazu zaczęło sprawiać mu ból głowy.
"Byłem na przyjęciu urodzinowym, on czekał pod drzewem i wyjaśnił mi, dlaczego chce to zrobić" – powiedział BBC Brand.
Rzecznik holenderskiej policji zajmującej się przestępczością artystyczną potwierdził, że odzyskany obraz jest autentyczny, a Andreas Blühm, dyrektor muzeum w Groninger, wyraził radość z jego bezpiecznego powrotu.
źródło: BBC
dś