- W niedzielę, 4 marca nagrałem film z modelem rc. Nagranie ukazuje smog unoszący się nad Olesnem. Las po przeciwnej stronie jest dobrze widoczny, natomiast miasta już prawie w ogóle nie widać przez smog - mówi Marcin Miarka, mieszkaniec miasta i autor filmu (wideo można zobaczyć na stronie www.nto.pl).
Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu zmierzyła, że w niedzielę w Oleśnie było 128 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dopuszczalna wartość zanieczyszczenia to 50 mikrogramów. Norma została przekroczona prawie 3-krotnie!
W Oleśnie ostatnio dzień w dzień norma jest mocno przekraczana: w niedzielę 128 mikrogramów/ m3, w poniedziałek 92, wtorek - 117, w środę - 68 mikrogramów.
W marcu norma była przekroczona w każdy dzień! W lutym pyłu zawieszonego PM10 było za dużo przez 19 dni, a w 6 kolejnych dni wynik była na granicy.
Oznacza to, że wdychamy drobne toksyczne cząstki, które osadzają się w płucach, przedostając się do krwi.
W pyle zawieszonym PM 10 są toksyczne dioksyny, furany, metale ciężkie, benzen, tlenki azotu. Powodują one alergię, astmę, mogą także być przyczyną nowotworów.
Olesno jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Opolszczyźnie, mimo iż 42 procent powierzchni gminy zajmują lasy. W mieście bardzo dużo budynków ma jednak kotłownie węglowe. Wraz z nastaniem sezonu grzewczego jakość powietrza gwałtownie się pogarsza.
Zasada jest taka, że im zimniej jest na dworze, tym większe jest stężenie pyłów w powietrzu. Po prostu ludzie więcej palą w piecach centralnego ogrzewania, a z kominów wylatuje trujący dym.
Najgorsze jest to, że są i tacy, którzy spalają w piecach w swoich domach plastikowe butelki, ubrania, stare lakierowane meble, a nawet zużyte pampersy. Z głupoty są trucicielami.
Mimo kampanii informacyjnych wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że plastik spalony w piecu zanieczyszcza powietrze bardziej (w 42 procentach) niż dymiące z kominów fabryki (20 procent) i kopcące spalinami samochody (20 procent) razem wzięte!
Gmina Olesno prowadzi program dotacji do zakupu pieców ekologicznych. Mieszkańcy mogą dostać maksymalnie 2000 zł brutto.