Spór o kamienie milowe. Komisja Europejska popiera decyzję Rady UE w sprawie polskiego KPO

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
PAP
PAP
Wciąż trwają negocjacje między Brukselą a Warszawą w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy
Wciąż trwają negocjacje między Brukselą a Warszawą w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Jak poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Veerle Nyuts, KE jest świadoma, że europejskie organizacje sędziowskie zaskarżyły decyzję Rady UE o akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Dodała, że Komisja popiera decyzję Rady oraz że trwają negocjacje z polskim rządem na ten temat.

Rada zatwierdziła polski KPO 17 czerwca 2022 r. – KE i Polska muszą teraz osiągnąć porozumienie w sprawie pewnej liczby dodatkowych dokumentów natury prawnej. To między innymi ustalenia operacyjne – przekazała rzeczniczka. Dodała, że jest to potrzebne, aby osiągnąć „kamienie milowe” w polskim KPO. Nie sprecyzowała jednak, o jakie dokumenty chodzi.

Veerle Nyuts zaznaczyła, że Polska nie będzie mogła przedstawić wstępnego wniosku o płatności do momentu, aż dokumenty, o których wspomniała, zostaną podpisane.

Wskazała, że po złożeniu wniosku o płatności KE będzie miała maksymalnie dwa miesiące na ocenę tego wniosku. – W ramach tej oceny przedstawimy propozycję działań Radzie, która będzie miała miesiąc na podjęcie decyzji – powiedziała.

Spór o „kamienie milowe” trafia do sądu

Europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w Sądzie Unii Europejskiej decyzję Rady UE o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział PAP, że „decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają”.

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski KPO. Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze dotychczas nie zostały wypłacone.

Cztery europejskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), holenderska fundacja „Sędziowie dla sędziów” i Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności (fr. Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés – MEDEL) zaskarżyły decyzję Rady do Sądu UE.

„Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady (…) na tej podstawie, że »kamienie milowe« w zakresie praworządności (…) nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie” – napisały organizacje sędziowskie w komunikacie.

Konflikt wokół KPO. Komentarz rzecznika rządu

Rzecznik rządu Müller, pytany przez PAP o informację o tym, że największe europejskie organizacje sędziów skarżą decyzje o polskim KPO, zaznaczył, że „akceptacja KPO to była decyzja Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli państw UE, na podstawie rekomendacji Komisji Europejskiej”.

– Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania – przekazał rzecznik rządu.

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl