Mózg to jeden z najbardziej tajemniczych ludzkich organów. Zazwyczaj waży ok. 1,3-1,4 kg (cięższa jest m.in. wątroba), co stanowi ok. 2 proc. masy ciała dorosłego człowieka. Choć organ ten jest proporcjonalnie niezbyt ciężki to jednak zużywa nawet 20-20 proc. energii wytwarzanej w ciele człowieka. Wielkość mózgu można porównać do małego kalafiora. Główny składnik mózgu? Woda.
Ludzki mózg. Jakie ma części?
Mózg człowieka składa się z trzech części. Mózg gadzi jest najstarszym ewolucyjnie i odpowiada za najbardziej podstawowe funkcje, takie jak praca serca, oddychanie, a także zaspokajanie pragnienia, głodu oraz popęd seksualny. Mózg ssaczy (hipokamp, układ limbiczny) odpowiada z kolei za wydzielanie hormonów, powstawanie emocji (to tu tworzy się m.in. uczucie przywiązania oraz niechęć do kogoś/czegoś). Hipokamp odpowiada też za wspomnienia, reakcje lekowe, uzyskiwanie nagród oraz odczuwanie przyjemności. Trzecia część ludzkiego mózgu - kora mózgowa - odpowiada za kontrolę sfery emocjonalnej, a także za planowanie, myslenie analityczne, kreatywność, wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne.
Ile myśli dziennie wytwarza mózg?
Już od stadium płodowego mózg wytwarza neurony, których sieć w życiu dorosłym rozrasta się do ok. 86-100 miliardów. Na działanie neuronów oddziałuje szereg substancji zwanych neuroprzekaźnikami, którymi są m.in. dopamina, serotonina, histamina, endorfina i oksytocyna. Neurony komunikują się między sobą i tworzą sieć za pomocą synaps, które są wytwarzane podczas uczenia się i zapamiętywania.
Mózg nie boli, bo nie posiada czuciowych zakończeń nerwowych (receptorów bólu). Szacuje się, że w ciągu doby mózg człowieka wytwarza ok. 70 tysięcy myśli (w znakomitej większości myśli tych nie jesteśmy świadomi).
rs
