Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i wokół naszej planety porusza się po specjalnej orbicie. Tor orbity Księżyca nie jest idealnie okrągły. Oznacza to, że w trakcie swojej wędrówki satelita raz zbliża się do Ziemi - wówczas jest to parygeum, a raz od niej oddala - wtedy mamy do czynienia z apogeum. W trakcie tej drogi możemy obserwować zmiany wielkości tarczy księżyca. Co więcej w trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w stosunku do Ziemi. Dzięki temu możemy zobaczyć go w pełnej, oświetlonej krasie.
Parygeum Księżyca 14 listopada 2016 [SUPERKSIĘŻYC]
14 listopada w trakcie superpełni perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie 356536 km, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni.
Ostatnią pełnię Księżyca mogliśmy obserwować 17 października. Wówczas Księżyc też był blisko Ziemi, bo w odległości tylko 357864 km. Jednak to o 1328 km dalej, niż będziemy mogli go zobaczyć 14 listopada.
Pełnia Zimnego Księżyca w święta [ZDJĘCIA]
Zobacz też wideo jak cała Polska obserwowała częściowe zaćmienie Słońca:
Podnieś głowę i czytaj Księżyc! - przeczytaj o tym, kiedy rozpoczęło się zauroczenie Księżycem i jak go oglądano w nowym serwisie plus.dziennikbaltycki.pl!
Superksiężyc 2016 obserwowany z Centrum Hewelianum [ZDJĘCIA]
Największa pełnia księżyca w 2016 roku. Kiedy zobaczymy superksiężyc?. Podajemy godziny!
Według naukowców nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także największą w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc, które swoje apogeum ma osiągnąć około godz. 14.52. Jeśli niebo nie będzie zachmurzone, będziemy mogli zaobserwować księżyc o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy.
Oczywiście, jeśli warunku pozwolą, zjawisko będzie można obserwować także późniejszym popołudniem oraz wieczorem.