Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do skazania 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą i handlem marihuaną. Lubelski wydział Prokuratury Krajowej już w 2019 roku skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.
Zostali skazani
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej podzielił zarzuty prokuratora i uznał 5 oskarżonych za winnych popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania i uprawy marihuany, obrotu znaczną ilością narkotyków oraz utrudniania postępowania karnego.
Sad skazał Marka F. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzanie narkotyków na karę łączną 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 60 tysięcy złotych oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w wysokości 20 tysięcy złotych. Kolejny oskarżony Bartłomiej W. został skany za handel narkotykami na karę 2 lata i 1 miesiąca pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych, orzeczenie przepadku korzyści uzyskanej z popełnienia przestępstwa w wysokości 21600 złotych oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w wysokości 5 tysięcy złotych.
Marzena K. za utrudnienie postępowania karnego została skazana na grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych. Adam R. został skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci rewolweru oraz przestępstwa karnoskarbowe na karę łączną 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 25 tysięcy złotych, przepadek równowartości korzyści uzyskanej z popełnienia przestępstwa w wysokości 172 200 złotych oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w wysokości 17 500 złotych.
Ostatni z oskarżonych Krzysztof S. został skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzanie znacznych ilości narkotyków na karę łączną w wysokości 4 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 30 000 złotych, obowiązek naprawienia szkody w wysokości 20 tysięcy złotych oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w wysokości 10 tysięcy złotych.
Uprawiali marihuanę
W toku śledztwa prowadzonego w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od września 2016 roku do czerwca 2017 roku na terenie woj. śląskiego. Przedmiotem jej działalności była uprawa konopi innych niż włókniste w liczbie ponad 2400 sztuk, z której wytworzyli ponad 90 kilogramów marihuany o wartości ponad 1,5 miliona złotych.
mm
