Święto Dziękczynienia. Kiedy się je obchodzi? Poznaj historię oraz zwyczaje Thanksgivingday

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla Amerykanów i Kanadyjczyków
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla Amerykanów i Kanadyjczyków Pixabay
Święto dziękczynienia to jedno z najważniejszych i najpopularniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Co roku mieszkańcy tych krajów zbierają się w domostwach, aby, według tradycji, podziękować za minione miesiące. Jak wygląda święto dziękczynienia? Zobacz, skąd się wzięło i jakie wiążą się z nim tradycje.

Kiedy jest Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych. Zawsze jest to czwarty czwartek listopada (w Kanadzie drugi poniedziałek października). Święto obchodzone jest na pamiątkę pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth (obecnie stan Massachusetts) w 1621 roku.

To właśnie wtedy uciekinierzy z Anglii mieli zorganizować kolację chcąc podziękować Bogu za to, że przeżyli tę trudną podróż i za obfite zbiory. W uczcie mieli brać udział rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego, którzy zaznajomili kolonizatorów z takimi przysmakami jak kukurydza, dynia czy głównie kojarzony z tym świętem indyk.

Istnieją jednak pewne poświadczenia sugerujące, że pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się dużo wcześniej, bo 8 września 1565 roku.

Święto Dziękczynienia jako święto narodowe zostało ustanowione przez prezydenta Abrahama Lincolna w roku 1863. Z tego też okresu wzięło się większość mitów i stereotypów na temat tego wydarzenia.

Potrawy na Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia kojarzone jest głównie z indykiem. Aż 95 procent Amerykanów nie wyobraża sobie świątecznej kolacji bez tego dania. Co roku zjada się około 45 mln tych ptaków. Mówi się, że prezydent Benjamin Franklin postulował o... umieszczenie indyka w godle twierdząc, że byłby on lepszym symbolem niż orzeł bielik.

O niebywałej popularności tego zwierzęcia może również świadczyć fakt, że Święto Dziękczynienia często określane jest mianem Dnia Indyka (Turkey Day).

Bardzo popularnym dodatkiem związanym z Indykiem jest nadzienie, serwowane razem z głównym daniem. W zależności od preferencji nadzienie może być zapiekane wewnątrz ptaka lub w znajdować się w oddzielnej misce. Na jego kompozycję składają się przede wszystkim chleb i szałwia. Można również dodawać rodzynki, bakalie, żurawinę czy jabłka.

Prócz Indyka z nadzieniem często można również spotkać następujące, dodatkowe potrawy:

  • ziemniaki lub bataty
  • sos pieczeniowy
  • sos żurawinowy
  • kukurydza
  • tarta dyniowa lub jabłkowa

Tradycje Święta Dziękczynienia

Najważniejszą tradycją Święta Dziękczynienia jest wystawna kolacja. Tę Amerykanie oraz Kanadyjczycy spędzają wspólnie z najbliższymi. Poprzedza ją modlitwa, w ramach której gospodarz składa podziękowania za wszystko, co spotkało jego rodzinę w minionych dwunastu miesiącach.

Obecnie, oprócz świątecznej kolacji z indykiem w roli głównej, do tradycji należy... ułaskawianie jednego z tych ptaków. Zapoczątkował to George Bush w 1989 roku. Historycy twierdzą jednak, że takiego aktu łaski dokonał już w 1863 roku Abraham Lincoln. Miał to zrobić na prośbę swojego syna.

Jedną z obecnych tradycji Święta Dziękczynienia jest także oglądanie meczu futbolu amerykańskiego. Ten zwyczaj zapoczątkowano w 1934 roku w Detroit.

Typowym zjawiskiem w Święto Dziękczynienia są również parady na ulicach miast. Najsłynniejsza jest ta w Nowym Jorku organizowana przez firmę Macy's. Nieodłącznym elementem korowodu są kolorowe platformy pełne postaci z bajek, orkiestry, tancerzy i innych artystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz Ceglak
DAL PEDI PEDOFILI ZBOCZKÓW SZPAITAL POJEBÓW JAROSŁĄW LEŚNA 22 !!!!!!DAŁNÓW N SILNIA !!!MATEUSZ CEGALAK POKÓJ I DOBRO FZŚ LEŻAJSK!
M
Mateusz Ceglak
KURWY NIEWYJEBANE DUPODAJKI TRYŃCZA LEŻAJSK KURWY FMO BASZTA ŚLUB KOŚĆÓŁ JEDEN HUJ CYWIL CHRZEST LEŻAJSK KREPI SREPI MOP GNOJOWY SUKIENKA GÓWNO NA PATYKU PROCESJA JEBANA KANCEALRIA BARNARDYNI FARA LEŻAJSK ALIMENTY PIERDEL USPODENCZNIANIE DESPAICTA NASYŁANIE KUREW BRONIEWSKIEGO SZMATA KOZAK SĄSIAD POD M 15 WŁAŚCIEL ŻEROMSKIEGO MATEUSZ CEGLAK POKÓJ I DOBRO FZŚ LEŻAJSK!!!!
J
Jadwiga Szlanda
DAL ŚWIRÓW SZPITAL POJEBÓW JAROSŁĄW LEŚNA @@ PEDOFILI PEDAŁÓW ZBOCZKÓW !!!JADWIGA SZLANDA OKÓJ I DOBRO FZŚ LEŻAJSK
J
Jadwiga Szlanda
KURWY NIEWYEJABNE DUPODAJKI TRYŃCZA LEŻAJSK FMO BASZTA ŚLUB KOŚCIÓŁ JEDEN HUJ CYWIL CHRZEST LEŻAJSK KREPI MOP GNOJOWY SUKIENKA GÓWNA NA PATYKU PROCESJA KURWA KANCEALRIA BERNARDYNI FARA LEŻAJSK ALIEMNTY PIERDEL ZAWAŁ CZICI DEPSACITA USPAODAENCZNIANIE NASYŁANIE KUREW BURDEL BROANIEWWSKIEGO SĄSIAD POD m 15 WŁAŚCIEL ŻEROMSKIEGO NOWOTWÓR Jadwiga Szlanda Pokój i DObro FŻŚ LEŻAJSK
G
Gość
świata w imię wolnej kasy.
Wróć na i.pl Portal i.pl