Święto Jordanu. Jedno z najważniejszych świąt Kościołów wschodnich
W dniu święta w cerkwiach odbywa się uroczysta Boska Liturgia. Po skończonym nabożeństwie wierni w procesji prowadzonej przez księdza udają się nad rzeki i strumienie. Kapłan po przybyciu na miejsce, na pamiątkę Chrztu Pańskiego, zanurza trzykrotnie w wodzie wielki, złocony krzyż i potrójną świecę. Zanurzenie krzyża symbolizuje wierność i oczyszczenie, zaś świecy - Trójcę Przenajświętszą, która po raz pierwszy objawiła się w czasie chrztu Chrystusa.
Wierni zabierają wodę do domów
Uczestniczący w święcie Jordanu wierni nabierają wody do butelek i różnych pojemników, którą następnie zanoszą do domu. W ciągu roku poświęcona w ten sposób woda jest używana do praktyk religijnych. W przeszłości wykorzystywano ją jako lek i środek mający odegnać czary i uroki.

Jordan w Przemyślu
W Przemyślu uroczystości pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego obrządku greckokatolickiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza rozpoczęła msza św. w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie wierni przeszli w procesji ulicami miasta na brzeg Sanu. Tam uczestniczyli w misterium poświęcenia wody i symbolicznej przemiany tej rzeki w Jordan.
W przemyskich obchodach wzięli udział duchowni rzymskokatoliccy, z metropolitą przemyskim arcybiskupem Adamem Szalem. Hierarchowie i duchowni Kościoła katolickiego w przemyskim Święcie Jordanu biorą udział od początku lat 90. ubiegłego wieku. Z kolei duchowni greckokatoliccy co roku uczestniczą w katolickich procesjach z okazji Bożego Ciała.
W czwartek na Podkarpaciu chrześcijanie wschodni świętowali także m.in. w Sanoku, Komańczy i Kulasznem.
Prawosławni w Polsce
Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też Główny Urząd Statystyczny w niedawnym raporcie "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021".
W poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma.
Według danych GUS, Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych.
Święto Jordanu w Przemyślu. Pobłogosławiono wodę trójramienn...
Źródło:
