Sytuacja 4 na 10 fachowców uległa pogorszeniu z powodu pandemii. "Chodzi o finanse i stres"

Maciej Badowski
Wideo
od 7 lat
Wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do grup kandydatów, których rekrutacja przysparza pracodawcom największych problemów. - To ciekawa grupa kandydatów, charakteryzująca się swoimi specyficznymi celami zawodowymi- mówi nam ekspertka.

Jak się okazuje wpływ COVID-19 na rynek pracy stanowił trudne wyzwanie dla dużego odsetka pracowników fizycznych. Ponad 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl „Kariera okiem fachowca” deklaruje, że ich sytuacja zawodowa uległa pogorszeniu w stosunku do okresu przed pandemią – to niewiele niższy odsetek niż osób, których sytuacja nie uległa zmianie (50,5 proc.). Udział badanych deklarujących lepsze warunki zawodowe niż przed pandemią był śladowy (6,5 proc.).

- Pracownicy fizyczni często doświadczali trudności związanych z konsekwencjami pandemii COVID-19. Według badań Pracuj.pl ponad 4 na 10 respondentów deklaruje, że ich sytuacja zawodowa uległa pogorszeniu w stosunku do okresu przed pandemią. Powodem do optymizmu może być fakt, że tylko 6 proc. wszystkich respondentów deklaruje poszukiwanie nowej pracy ze względu na utratę poprzedniej. Wyniki wskazują, że pandemia wpływała na sytuację pracowników fizycznych bardziej pośrednio, np. przez obniżki wynagrodzeń czy większy stres- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj.

Jednocześnie zwraca uwagę, że mimo napotykanych trudności pracownicy fizyczni są bardzo aktywni rekrutacyjnie. Jak wyjaśnia, 9 na 10 respondentów jest otwartych na nowe oferty pracy, a niemal połowa aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia.- Zdecydowanie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest chęć uzyskiwania wyższych zarobków. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się brak możliwości awansu oraz poczucie bycia niedocenionym przez pracodawcę- wylicza ekspertka.

Badanie potwierdza ponadto, że pracownicy fizyczni, podobnie jak inni kandydaci, coraz częściej oczekują od pracodawców dzielenia się proponowanymi widełkami wynagrodzeń. Takie oczekiwanie wyraża blisko 3/4 respondentów (73 proc.). Analizy wewnętrznych danych Pracuj.pl dowodzą, że oferty z podanym wynagrodzeniem odnotowują wyraźny wzrost aktywności kandydatów w stosunku do tych, w których takie widełki nie są ujawniane.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

a biurwy i karierowicze na ciepłych posadkach załatwionych po znajomości siedzą od lat i zapierają się nogami i rekami żeby ich nie zwolnili.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Wróć na i.pl Portal i.pl