- Park Olszynki zagrożony zalaniem. Woda na Wisłoku sięga prawie ścieżek spacerowych. - napisał do nas Internauta.
Jak informują strażacy, stan ostrzegawczy jest przekroczony, jednak stan alarmowy nie.

IMGW wydało ostrzeżenie 3 stopnia, które obowiązuje od godz. 19:00 dnia 24.05.2019 do godz. 06:00 dnia 26.05.2019.
- Na Wiśle notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 95%.
Informacja o sytuacji meterologiczno-hydrologicznej na godz. 12:
Gmina Laszki
Rz. Szkło (m Charytany) – 4,45 m, - (tendencja rosnąca) – Wójt Gminy Laszki w dniu 22 maja br. O godz. 15.30 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Dalszy wzrost poziomu na rzece Szkło z możliwością przekroczenia stanu alarmowego – sytuacja będzie uzależniona od opadów.
Gmina Radymno:
Stan wód powoli się normuje. W chwili obecnej największe zagrożenie powodziowe stanowiła rzeka Szkło. Wzdłuż koryta rzeki Szkoło woda miejscami rozlewa się powodując lokalne podtopienia gruntów rolnych i użytków zielonych m.in. Budzyń, Młyny, Chałupki, Chotynieckie, Łazy. W miejscowości Chotyniec zatkany przepust spowodowany zalanie gruntów rolnych.
Stan wód na terenie powiatu jarosławskiego na głównych ciekach kształtuje się w strefie stanów wysokich.
Drogi są przejezdne, ale rowy są pełne wody, co może przy dalszych opadach powodować zatkanie przepustów i miejscami zalanie dróg.
Na chwilę obecną wpłynęły do urzędu 2 zgłoszenia od indywidualnych rolników dot. Zgłaszania strat powodziowych. Zgłoszenie dotyczy zalania gruntów rolnych – k. 70 ha. Do chwili obecnej nie wpłynęła do urzędu żadna informacja dotycząca wystąpienia zdarzeń kryzysowych powstałych z intensywnymi opadami deszczu.
Pozostałe rzeki:
- rz. Lubaczówka (m. Zapałów) – 3,38 m przekroczony stan ostrzegawczy
- rz. Wisznia (m. Nienowice) – 2,64 m – tendencja spadkowa
- rz. San (m. Jarosław) – 2,11 – tendencja rosnąca
ZOBACZ TEŻ: Powódź w Tułkowicach k. Strzyżowa. Film internauty
Od północy strażacy interweniowali już ponad 400 razy. W miejscowości Przysieki w powiecie jasielskim strażacy układają worki przy 8 gospodarstwach, które mogą być zalane wodą deszczową. - Około 19 budynków już zostało podtopionych - mówi mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik KW PSP w Rzeszowie. - Na miejscu działa 18 pomp.
W miejscowości Przyszów w powiecie stalowowolskim trwa umacnianie wałów na rzece Łęg. Rzecznik wylicza, że w regionie od północy pracuje w terenie ok. 2300 strażaków z PSP i OSP.
Do Jasła przyjechali Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski, z kolei do gminy Bojanów jedzie premier Mateusz Morawiecki, pojawi się w miejscowościach Stany i Przyszów.
Prezydent RP dziękował wszystkim, którzy pracują, pomagają, wspierają działania ratunkowe. Szczególnie najmłodszym strażakom ochotnikom. Podtrzymał także deklaracje premiera Mateusza Morawieckiego o wsparciu finansowym z budżetu państwa.
Od północy podkarpaccy strażacy interweniowali już ponad 180 razy.
- Po przejściu frontu burzowego w nocy nad częścią naszego regionu najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach ropczycko - sędziszowskim, jasielskim, brzozowskim i strzyżowskim - wymienia mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik KW PSP w Rzeszowie. - Większość naszych działań to pompowanie wody z okolicznych rozlewisk, ale także z zalanych posesji i piwnic.
Cały czas strażacy pomagają zabezpieczyć workami z piaskiem posesje, które mogą być narażone podtopieniem, a także nadzorują brzegi lokalnych rzek.
- Nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców w żadnej z miejscowości - mówi rzecznik.
Cały czas na terenie powiatu mieleckiego działa sztab akcji Podkarpackiego Komendanta wojewódzkiego PSP. Tam cały czas wypompowywana jest woda z rozlewisk.
Ubiegła doba to 373 interwencje podkarpackich strażaków. W działania zaangażowanych było 2600 strażaków, 560 zastępów OSP i PSP.
Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie województwa, godz. 5 (dane WCZK)
Dla wszystkich powiatów obowiązuje:
do godz. 18 - ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia wydane przez IMGW-PIB dot. silnego deszczu z burzami: prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.
do godz. 12 - ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia o spodziewanych dalszych wzrostach poziomu wody w strefie stanów wysokich w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka i przekroczonych stanach ostrzegawczych również na Wiśle, a w dalszej kolejności także stanów alarmowych.
W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii, Wojewoda Podkarpacki ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):
- jasielskiego
- dębickiego
- mieleckiego
- ropczycko-sędziszowskiego
- kolbuszowskiego
- tarnobrzeskiego
- Tarnobrzeg
Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...
Alarm przeciwpowodziowy:
- powiat kolbuszowski (cały powiat)
- powiat dębicki (gminy: Dębica, Żyraków, Czarna), miasto Dębica
- powiat mielecki (gmina Wadowice Górne)
- powiat stalowowolski (gmina Bojanów)
- Miasto i Gmina Ropczyce
Pogotowie przeciwpowodziowe:
- powiat przeworski (gmina Przeworsk)
- powiat ropczycko-sędziszowski (gminy: Sędziszów Młp., Iwierzyce, Ostrów, Wielopole Skrz., Ropczyce)
- powiat niżański
- pow. jarosławski (gmina Laszki)
- powiat rzeszowski (m. Rzeszów)
- powiat brzozowski ( gm. Dydnia ,Brzozów, Domaradz, Haczów, Jasienica Rosielna, Nozdrzec).
- Aktualna sytuacja hydrologiczna:
W zlewni Wisłoki następują dalsze wzrosty poziomu wody związane z opadami deszczu oraz spływem wód opadowych z poprzedniej doby. Wzrosty te mają miejsce głównie przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych od Jasła przez Mielec do ujścia do Wisły.
W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest dynamiczna, mogą wystąpić ponowne wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych na dopływach.
Na dopływach Sanu obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
Na Sanie od ujścia Wisłoka notowany jest wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.
Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na 25 maja.
W tym dniu o godz. 8 na podkarpackim odcinku Wisły, na wodowskazie Koło stan wody powinien ułożyć się ok. 30 cm poniżej stanu alarmowego.
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:
- Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika (rezerwa 4 mln m3)
- Klimkówka na Ropie – piętrzenie normalne (rezerwa 10 mln m3)
- Solina na Sanie – piętrzenie normalne (rezerwa 44 mln m3)
