Szczyt NATO w Londynie może zadecydować o przyszłości działań Sojuszu w Polsce i na wschodniej flance

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Na wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem prezydent USA Donald Trump skrytykował wypowiedź prezydenta Francji o "śmierci mózgowej" NATO
Na wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem prezydent USA Donald Trump skrytykował wypowiedź prezydenta Francji o "śmierci mózgowej" NATO NICHOLAS KAMM/AFP/East News
Od dyplomatycznych sporów zaczął się 3.12.2019 szczyt przywódców krajów NATO w Londynie. Prezydent USA skrytykował prezydenta Francji, a przywódca Turcji zagroził zawetowaniem planów obronnych wschodniej flanki NATO. Spotkanie zakończy się 4 grudnia.

Sytuacja na świecie sprawiła, że rozpoczęty we wtorek w Londynie szczyt przywódców krajów NATO może okazać się klczowy dla przyszłości Sojuszu.

Trump: To brak szacunku

Już w poniedziałek wieczorem do Londynu przybył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. We wtorek był zaproszony na przyjęcie do królowej Elżbiety, ale wcześniej, już rano odniósł się do niedawnej kontrowersyjenj opinii prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Francuski przywódca stwierdził, że NATO znajduje się w stanie „śmierci mózgowej”, a przywództwo USA w Sojuszu nie jest już tak jasne.

Donald Trump stwierdził, że taki komentarz jest nieuprawniony. - To znieważające - stwierdził amerykański przywódca. - Nie można tak chodzić i mówić takich rzeczy o NATO. To okazywanie braku szacunku - stwierdził Trump, cytowany przez CNN.

Podczas konferencji prasowej zwrócił się o komentarz w tej sprawie także do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który również powiedział, że Sojusz działa dzisiaj aktywnie i skutecznie na wielu płaszczyznach.

Jak podał „New York Times”, Trump miał się spotkać z Macronem jeszcze wre wtorek, by wyjaśnić różnice zdań.

Szczyt NATO w cieniu sporów

Prezydent Francji na początku listopada udzielił wywiadu tygodnikowi „The Economist”, w którym oprócz mówienia o „śmierci mózgowej” NATO stwierdził, że Europa nie może już polegać tak jak dawniej na pomocy USA.

Zdaniem komentatorów „New York Timesa” Macron chce w ten sposób przejąć główną rolę w NATO w sytuacji zaskakujących często działań prezydenta Trumpa, osłabienia Wielkiej Brytanii poprzez zamieszanie z brexitem oraz roli Niemiec w związku z kryzysem przywództwa w tym kraju.

Jednym z dominujących tematów rozmów ma być również zagrożenie płynące ze strony Chin i reakcja krajów Sojuszu.

Turcja zaszkodzi Polsce?

Londyński szczyt NATO, w którym bierze również udział prezydent Adnrzej Duda, okazał się niezwykle istotny także dla polskich interesów. Wszystko przez to, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan postawił krajom członkowskim zaskakujące ultimatum. Stwierdził, że jeśli pozostali członkowie aliansu nie uznają kurdyjskich organizacji zwalczanych przez Turcję za organizacje terrorystyczne, wówczas Tiurcja sprzeciwi sięwzmacnianiu aktywności Sojuszu w krajach bałtyckich i w Polsce.

Agencja Reuters zacytowała nieujawnionego z nazwiska tureckiego dyplomatę, który miał stwierdzić, że ultimatum Turcji nie jest szantażem, gdyż kraj ten ma pawa weta w gronie Sojuszu. - Nie ma czegoś takiego jak turecki szantaż. Takie stwierdzenia są nieuprawnione - powiedział dyplomata agencji Reuters.

W Londynie może dojść do rozmów w tej sprawie pomiędzy prezydentami Polski, krajów bałtyckich i Turcji.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JB

Popieram prezydenta Francji Emmanuela Macrona twierdzącego że OTP (nato) „znajduje się w stanie „śmierci mózgowej”, a przywództwo USA w Sojuszu nie jest już tak jasne.”.

OTP z przywództwem amerykańskim jest jak kiedyś Układ Warszawski z przywództwem ZSRR. Powinna powstać unijna armia, niezależna od SZA, bo interesy amerykańskie nie są zgodne z europejskimi interesami.

G
Gość

Należy wspierać sojusz z Turcją ale nie wolno popierać jej uzurpacji w stosunku do narodu kurdyjskiego .

Rozwiązaniem konfliktu z Kurdami byłoby powstanie państwa kurdyjskiego na obszarach zasiedlonych przez Kurdów w Turcji , Iranie , Iraku i Syrii . Kurdowie to dzielny i liczny naród , który zasługuje na wsparcie .

Turcja powinna zainicjować tworzenie tego państwa , żeby w przyszłości mieć z nim jako sąsiadem jak najlepsze stosunki .

Znając życie , wiemy , ze to się jednak nie wydarzy , dopóki państwa zamieszkane i przez Kurdów nie dostaną od losu kolejnego łupnia / jak np wojna domowa w Syrii / .

Tę czwórkę łączy teraz walka z ISIS ale za chwilę się pogryzą .

Na Bliskim Wschodzie wszystko jest możliwe nawet z dnia na dzień .

Życzmy Turkom wszystkiego najlepszego w ich własnych granicach .

Wróć na i.pl Portal i.pl