Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Wilnie. Rozmowy dotyczyły m.in. zwiększania wydatków na obronę, granicy i wsparciu Ukrainy

Redakcja Wiadomości
Opracowanie:
Władysław Kosinik-Kamysz złożył wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem – ministrem obrony Laurynasem Kascziunasem.
Władysław Kosinik-Kamysz złożył wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem – ministrem obrony Laurynasem Kascziunasem. gov.pl/web/obrona-narodowa
Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem – ministrem obrony Laurynasem Kascziunasem. Wśród tematów rozmów obu polityków pojawiło się m.in. zwiększanie wydatków obronnych państw sojuszniczych, uczynienie wschodniej granicy NATO sprawą całego Sojuszu oraz wsparcie Ukrainy.

Spis treści

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Wilnie

Władysław Kosiniak-Kamysz w środę złożył wizytę na Litwie. Wraz z ministrem Laurynasem Kascziunasem odwiedził punkt kontrolny Padvarionys. Później szef polskiego MON w Wilnie rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem.

O czym rozmawiali ministrowie obrony Polski i Litwy?

Na konferencji prasowej po spotkaniu szef MON poinformował o gotowości do wsparcia Ukrainy przez Polskę kolejną dostawą sprzętu wojskowego. Jak dodał, spotkanie z Kascziunasem dotyczyło także przygotowań do przyszłotygodniowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

– Będziemy zabiegać o wypełnianie planów regionalnych, będziemy też współdziałać na rzecz jak najlepszej obsady najważniejszych stanowisk w NATO przez nasze zaprzyjaźnione państwa – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Tematem rozmów było także wypełnianie zobowiązania, by na obronność sojusznicy przeznaczali co najmniej 2 proc. PKB.

Szef MON przypomniał, że Polska i Litwa wydają na ten cel odpowiednio ponad 4 proc i ponad 3 proc. PKB. Minister mówił też o „bezpiecznej granicy wschodniej UE, wschodniej flance NATO”.

– Bezpieczna przed bandytami, którzy chcą ją przekroczyć i atakują dzisiaj polskich żołnierzy, funkcjonariuszy, ale tak samo mogą stanowić zagrożenie dla Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz innych bezpośrednio graniczących państw. Będziemy razem zabiegać, żeby sprawa granicy wschodniej UE była sprawą wszystkich sojuszników. Polska i Litwa oczekują finansowego zaangażowania Unii Europejskiej w ochronę granicy, budowę Tarczy Wschód oraz linii litewskiej i linii bałtyckiej. Sprawa kolejna to wspólne zakupy uzbrojenia. Przemysł zbrojeniowy musi być na pierwszym miejscu w UE. Chcemy wspólnie dokonywać zakupów sprzętu – mówił Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że jego rozmowa w Wilnie dotyczyła także możliwych zakupów przez Litwę przenośnych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun. W zeszłym roku Litwa kupiła zestawy Grom, których rozwinięciem jest Piorun.

Jako jeden z punktów łączących Polskę i Litwę wymienił wsparcie dla Ukrainy. Podkreślił, że Litwa przeznacza na tę pomoc 0,25 proc. PKB i zobowiązała się utrzymać ten poziom przez 10 lat.

– Jako Polska jesteśmy gotowi z kolejną transzą pomocy. Jest przygotowana kolejna donacja sprzętu, przede wszystkim amunicji, o wartości 100 mln euro – powiedział Kosiniak-Kamysz, według którego dostawy odbędą się „w najbliższym czasie”.

Bezpieczna Polska to bezpieczna Litwa, bezpieczna Litwa to bezpieczna Polska. Im więcej dobrze przeszkolonych żołnierzy korzystających z nowoczesnego sprzętu wojskowego, tym lepiej dla bezpieczeństwa. Jesteśmy otwarci na wszelkie działania, które wzmacniają bezpieczeństwo – mówił szef MON.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Rozmowy raczej z Niemcami i Francją
C
Cwany kijów
Żadnych procentów na żadne lata , pomagamy na ile nas stać
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl