Spis treści

Szwedzka minister szkolnictwa Lotty Edholm wyznała, że nowa polityka rządu, ma na celu powrót do podstaw pisania, czytania czy liczenia, a więc przywrócenie szkolnictwa opartego na wiedzy. W szwedzkich placówkach znowu królować będą podręczniki fizyczne, a nacisk zostanie położony na podstawowe umiejętności, czyli: pisanie, czytanie oraz liczenie.
Nauka z ekranami ostro krytykowana. Będzie możliwa tylko czasami
Nauczanie z wykorzystaniem ekranów spotkało się z ostrą krytyką ze strony pediatrów, psychiatrów oraz narodowej strategii edukacji cyfrowej na lata 2023-27. Strategia ta zakładała zwiększenie wykorzystania nowoczesnych pomocy naukowych. Zniesiono więc obowiązek wykorzystywania narzędzi cyfrowych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Eksperci wskazywali, że dzieci w Szwecji za dużo czasu spędzają przed ekranami, także w domach.
Komputery, laptopy, czy tablety będą nadal stosowane, lecz w starszych klasach. Dzieci będą mogły z nich korzystać, ale nie będzie to stały element nauczania. Będą wykorzystywane, tylko wtedy, gdy korzyści z ich stosowania, będą mieć potwierdzenie naukowe.
Cyfrowe pomoce naukowe należy wprowadzać dopiero w późniejszym wieku, gdy zamiast rozpraszać, będą one wspierać uczniów. Badania naukowe potwierdzają, że środowisko pozbawione ekranów (telewizorów, monitorów oraz smartfonów) stwarza dzieciom lepsze warunki do rozwijania relacji oraz pomaga skoncentrować się — podkreśliła Edholm.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Szwecja wraca do podręczników w szkołach. Utworzono specjalną dotację
Rząd Szwecji uważa, że należy powrócić do podręczników drukowanych, które powinna uczniom zapewnić placówka edukacyjna. Zlecono też analizę zapotrzebowania, a także utworzono państwową dotację dla szkół oraz bibliotek szkolnych na zakup książek.
Szwedzkie szkoły podstawowe wracają też do tradycyjnych egzaminów z wykorzystaniem drukowanego tekstu, ołówka lub długopisu.
Jak wskazują eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, dzieci do 2 lat w ogóle nie powinny korzystać z tabletów. WHO rekomenduje, że dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny spędzać przed ekranem najwyżej godzinę dziennie.
Źródło: