Spis treści
Naukowcy ujawnili, że wirus Oropouche jest bardziej rozpowszechniony i złośliwy, niż podejrzewano.
Przeszedł przez Amerykę Południową, jest w Europie

Przemierza on Amerykę Południową od wielu miesięcy, a teraz po raz pierwszy pojawił się w Europie. Rozprzestrzeniany przez meszki i niektóre rodzaje komarów, krąży głównie w Amazonii.
Gorączka leniwca była uznawana za łagodną chorobę, powodującą jedynie bóle głowy, wysypki i mdłości. Jednak naukowcy twierdzą dziś, że powoduje poronienia, a nawet jest sprawcą wad wrodzonych.
Nie ma na niego żadnego lekarstwa
Ponieważ nie ma na niego leków, najlepszą radą dla każdego, u kogo zdiagnozowano tę chorobę, jest, aby się oszczędzał, odpoczywał i nawadniał. Od 2024 r. w Ameryce Łacińskiej pojawiło się 20 000 przypadków z powodu cieplejszego klimatu i większej ilości deszczu.
Ludzie mieszkający w pobliżu lasów deszczowych Amazonii są najbardziej narażeni, a badania wykazały, że nawet jedna na dziesięć osób mogła mieć gorączkę leniwca, nawet o tym nie wiedząc.
„Zakładamy, że obecny wybuch oropouche wywołały przez zjawiska pogodowe takie jak El Niño” — twierdzi profesor Jan Felix Drexler, szef laboratorium epidemiologii wirusów w Instytucie Wirusologii w Charité.
El Niño to wzorzec pogodowy, który powoduje ocieplenie się centralnego Oceanu Spokojnego.