Spis treści
Chińscy badacze wykryli u nietoperzy nowy szczep koronaawirusa, który ma zdolność zakażania ludzi tak jak to miało w przypadku Covid-19.
Nowa zaraza pojawia się pięć lat po koronawirusie
Niepokojące odkrycie opisał zespół z Instytutu Wirusologii w Wuhan. Stało się to ponad pięć lat po tym, jak pod koniec 2019 w Wuhan w Chinach, wystąpiły pierwsze przypadki Covid-19.
Eksperci zebrali i przeanalizowali próbki wymazu japońskich nietoperzy domowych. Próbki ujawniły nową linię HKU5-CoV, która ma taki sam potencjał wiązania się z ludzkim wariantem enzymu ACE2.
Porównują wirusa do SARS-CoV-2 i COVID-19, który też ma zdolność przyłączania się do ludzkich receptorów enzymatycznych ACE2 i rozprzestrzeniania się wśród ludzi.
Z badań wynika, że wirus HKU5-CoV miał również zdolność łączenia się z innymi receptorami ACE2 u innych gatunków ssaków – co zwiększa ryzyko przeniesienia się między wieloma gatunkami.
Może być bardziej zaraźliwy od poprzednika
Naukowcy biorący udział w badaniu dodają: „Wyniki wskazują, że HKU5-CoV-2 może mieć większy potencjał infekcji międzygatunkowych [niż oryginalny szczep HKU5-CoV]”.
Nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków HKU5-CoV-2 u ludzi – w związku z tym objawy nie są znane. Ze względu na możliwości nowego wirusa, ludzie mogą zostać zarażeni w przypadku kontaktu z zakażonymi nietoperzami lub płynami zakażonych zwierząt, takimi jak (ślina, mocz lub kał).
Ponieważ wirus należy do tego samego podrodzaju co MERS i COVID-19, może powodować podobne objawy ze strony układu oddechowego, takie jak: gorączka, kaszel, duszność, zmęczenie, ból gardła i swędzenie.