Alarm przed śmiertelnym wirusem w Europie. Zabija jedną trzecią pacjentów

Kazimierz Sikorski
Przypadki gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF) wystąpiły w Hiszpanii.
Przypadki gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF) wystąpiły w Hiszpanii. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Po epidemii COVID-19 pojawiło się na horyzoncie kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. To gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. - Jest bardzo groźna - ostrzegają specjaliści.

Specjaliści ostrzegają przed gorączką krwotoczną krymsko-kongijską (CCHF). Ten śmiertelny wirus może przenosić się na ludzi poprzez ukąszenia kleszczy. W Hiszpanii, gdzie go wykryto, ostrzeżono wczasowiczów, aby zachowali szczególną czujność. Choroba, którą powoduje jest bowiem bardzo groźna i zabija nawet jedną trzecią zakażonych osób.

Może się rozlać po Europie

Specjaliści ostrzegają, że przy otwartych granicach i ogromnym przemieszczaniu się ludzi na kontynencie, szybko może dojść do lawiny zakażeń. Wirus CCHF przenoszony jest przez ukąszenia zakażonych kleszczy lub bezpośredni kontakt z krwią lub tkankami zakażonych owadów, ludzi i zwierząt gospodarskich.

Objawy zachorowania pojawiają się nagle i obejmują gorączkę, ból mięśni, zawroty głowy, ból szyi, ból pleców oraz nadwrażliwość na światło.

Nudności, bóle brzucha i to najgorsze

Może też powodować nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, a w cięższych przypadkach pogorszenie stanu nerek, a nawet nagłą niewydolność wątroby.

Hiszpański organ ds. zdrowia wydał porady dotyczące podejmowania działań zapobiegających zakażeniu CCHF.
Ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży i obuwia podczas wycieczek po okolicy, a także chodzenie ścieżkami i stosowanie środków odstraszających kleszcze.

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, zwana potocznie gorączką krwawiących oczu to wirusowa choroba zakaźna o bardzo ciężkim i gwałtownym przebiegu. Po raz pierwszy wykryto ją na Krymie (stąd określenie gorączka krymska) w 1944 r., a następnie w 1956 r. w Kongo Belgijskim (obecnie Demokratyczna Republika Konga).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cow ID
8 maja, 17:43, gość:

Uprzejmie prosimy wirusa , by zasiedlał przyjazny mu elektorat antyszczepionkowych d@bili .

Patrząc trzeźwym okiem widać, że ten "wraży" wirus ich się nie ima...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl