Dotychczas wirus był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga, gdzie według danych WHO od początku roku zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów. Choroba ta od dawna była obecna w DRK, gdzie w 1970 roku została wykryta, ale w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań.
W ciągu ostatniego miesiąca kolejne przypadki małpiej ospy były jednak zgłaszane z państw sąsiadujących z DRK. Tempo rozprzestrzeniania się tej choroby jest alarmujące. Od początku roku w całej Afryce odnotowano ponad 15 tysięcy przypadków zakażeń tym wirusem, czyli o 160 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W tym okresie liczba zgonów z powodu mpoxm wzrosła o 19 proc.
Czym jest mpox?
Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Występuje głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Po raz pierwszy zidentyfikowana została u małp laboratoryjnych. Choroba rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami, w tym poprzez seks.
Małpia ospa charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zmiany wypełnione ropą mogą występować od dwóch do czterech tygodni. Wysypka może być w dowolnym miejscu na ciele, niektórzy ludzie mogą mieć tylko jedną, podczas gdy inni dużo więcej. WHO twierdzi, że ludzie mogą zacząć czuć się źle, zanim pojawi się wysypka, podczas gdy dla innych objawy skórne mogą być pierwszym lub jedynym objawem choroby.
Małpia ospa zagrozi nie tylko Afryce?
Analiza pacjentów hospitalizowanych od października do stycznia we wschodnim Kongo sugeruje, że nowa, bardziej agresywna forma mpox początkowo powodowała łagodniejsze objawy i zmiany głównie na genitaliach, co utrudniało jej wykrycie. Szczep Clade 1b pojawił się po raz pierwszy we wrześniu ub.r. wśród prostytutek w górniczym mieście Kamituga w DRK.
W przypadku większości pacjentów z małpią ospą, którzy mają nienaruszony układ odpornościowy i nie mają choroby skóry, opieka wspomagająca i kontrola bólu pomogą wyzdrowieć bez leczenia. Opracowano jednak dwudawkową szczepionkę chroniącą przed wirusem, która jest szeroko dostępna w krajach zachodnich, ale nie w Afryce. Naukowcy z Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom twierdzą, że potrzebują ponad 10 milionów dawek szczepionki, ale dostępnych jest tylko 200 000.
Łagodniejsza wersja wirusa rozprzestrzeniła się na ponad 100 krajów jeszcze w 2022 r., głównie poprzez kontakty seksualne, co skłoniło WHO do ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w dniu 23 lipca 2022 r. - najwyższego poziomu alarmu. WHO zakończyła stan wyjątkowy 10 miesięcy później, twierdząc, że kryzys zdrowotny został opanowany.
źr. New York Times, Sky News, PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?