Spis treści
Wirus małpiej ospy się rozprzestrzenia. Znany komik pokazał twarz pokrytą pęcherzami

Pod koniec ubiegłego tygodnia komik Jabateh pochodzący z Liberii zamieścił film na swoim profilu na Instagramie, na którym widać, jak z przerażeniem ogląda swoją pokrytą pęcherzami twarz. U influencera potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy. Mężczyzna podejrzewa, że zaraził się od swojego fana, który po występie się do niego przytulił.
– Na początku myślałem, że to tylko ospa wietrzna. Ale z upływem dni wysypka się pogarszała i zdałem sobie sprawę, że to coś innego – powiedział Jabateh podczas transmisji na żywo.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Liberii (NPHIL) od 1 stycznia 2024 r. do 11 maja 2025 r. odnotowano 78 potwierdzonych przypadków mpox, a zgłoszono 652 podejrzenia. Obecnie służby zdrowia w Monrowii (stolicy Liberii) potwierdziły cztery aktywne przypadki mpox.
– Wszyscy czterej pacjenci są w stanie stabilnym i otrzymują opiekę w wyznaczonych placówkach służby zdrowia. Wybuch epidemii pozostaje pod kontrolą, ale apelujemy do społeczeństwa o zachowanie czujności i przestrzeganie protokołów profilaktycznej opieki zdrowotnej – powiedział dr Dougbeh Chris Nyan, dyrektor generalny NPHIL, podczas sobotniej konferencji prasowej.
Ostrzeżenie rządu i upubliczniona choroba popularnego w kraju Jabateha sprawiła, że w weekend ulice Monrowii opustoszały.
Władze kraju zalecają regularne mycie rąk wodą z mydłem, zakrywanie nosa i ust podczas kaszlu lub kichania, noszenie maseczki, a także unikanie kontaktu z osobami zakażonymi.
Epidemia rozlewa się po całym kontynencie. Czym jest małpia ospa?
Epidemia mpox szybko rozprzestrzenia się po Afryce od początku kwietnia. W połowie maja już niemal 30 afrykańskich krajów potwierdziło obecność wirusa.
Najwięcej przypadków zgłaszanych jest w Demokratycznej Republice Konga, gdzie od początku maja odnotowano ich 2157. Od wybuchu epidemii w DRK zgłoszono 106 283 zachorowań i 1789 zgonów.
Około 200 zakażeń tygodniowo zgłasza Uganda.
Zambia, która odnotowała łącznie 75 potwierdzonych przypadków mpox od początku epidemii, która wybuchła tam w październiku ubiegłego roku, poinformowała pod koniec minionego tygodnia o 26 nowych zakażonych.
W piątek obecność mpox na terenie kraju potwierdził również rząd Togo.
Mpox jest zakaźną chorobą wirusową, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi zakażonych zwierząt. Infekcja przenosi się też między ludźmi poprzez:
bliski kontakt, szczególnie podczas stosunku płciowego,
kontakt z wydzielinami dróg oddechowych,
zakażonymi zmianami skórnymi,
przedmiotami skażonymi płynami biologicznymi.
Objawami choroby są zazwyczaj gorączka i wysypka. W niektórych przypadkach mpox może prowadzić do śmierci.
Od początku ubiegłego roku 24 kraje afrykańskie dotknięte mpox zgłosiły 129 711 przypadków. Wirus zabił już około 1751 osób.
Źródło: Liberia confirms 4 active Mpox cases; celebrity among patients The Liberian Investigator
Źródło: