Opublikowane przez Straż Graniczną nagranie zostało zarejestrowane w środę, 26 października, na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach. Dokumentuje ono próbę podejścia do rzeki granicznej Świsłocz po stronie białoruskiej.
Z kraju pochodzenia do Rosji, z Rosji na Białoruś...
Pogranicznicy z Podlasia podkreślają, że żołnierze białoruscy przez cały czas są zaangażowani w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. To oni pomagają migrantom przedostać się jak najbliżej niej i pokonywać zabezpieczenia.
"Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa decydują się na jej nielegalne przekroczenie już w kraju swojego pochodzenia. Przylatują do Rosji na podstawie rosyjskich wiz m.in. w celu nauki, pracy, odwiedzin oraz podjęcia działalności gospodarczej. Z Rosji bardzo szybko mają zorganizowany transport na Białoruś do Mińska, Brześcia czy miejscowości przygranicznych. Tam cudzoziemcy oczekują na wyznaczenie dogodnego terminu wyjazdu z miejsca zakwaterowania w rejon pogranicza. W tym czasie przygotowują się do nielegalnego przekroczenia granicy. Wyposażeni są w niezbędny sprzęt i ekwipunek do pokonania granicy polsko-białoruskiej" – opisuje proceder Podlaski Oddział Straży Granicznej.
Jak dodano Białorusini kierują migrantów na granicę w miejsca dogodnego jej przekroczenia, zwłaszcza w rejony rzek granicznych, na tereny podmokłe i bagniste.
Październik gorszy od poprzednich miesięcy
Straż Graniczna odnotowała w październiku łącznie ponad 2 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach.
Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.
Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.
Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.
PAP/ podlaski.strazgraniczna.pl
dś
