Takie są sanatoria i uzdrowiska w Polsce. To tutaj wyśle cię ZUS. Masz skierowanie na rehabilitacje leczniczą? Sprawdź listę uzdrowisk ZUS

PN
Jeśli stan zdrowia grozi utratą zdolności do pracy, możesz zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z bezpłatnej opieki skorzystać mogą osoby aktywne zawodowo, by przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia. Jak dostaniesz się do sanatorium i gdzie na Pomorzu oraz Polsce znajdują się te placówki? Zobacz, jak i gdzie wyjechać do sanatorium.
Jeśli stan zdrowia grozi utratą zdolności do pracy, możesz zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z bezpłatnej opieki skorzystać mogą osoby aktywne zawodowo, by przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia. Jak dostaniesz się do sanatorium i gdzie na Pomorzu oraz Polsce znajdują się te placówki? Zobacz, jak i gdzie wyjechać do sanatorium. Freepik.com
Jeśli stan zdrowia grozi utratą zdolności do pracy, możesz zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z bezpłatnej opieki skorzystać mogą osoby aktywne zawodowo, by przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia. Jak dostaniesz się do sanatorium i gdzie na Pomorzu i w Polsce znajdują się placówki, do których warto wyjechać? Zobacz, jak załatwić pobyt sanatorium.

Sanatorium to placówka, w której pobyt - najprościej mówiąc - ma wywrzeć korzystny wpływ na nasze nadszarpnięte zdrowie. Zwykle położone jest w atrakcyjnej okolicy - uzdrowiskowej. Dzięki przyrodniczym walorom okolicy, ale też szczególnym właściwościom lokalnej natury, pacjent ma szansę szybszego powrotu do zdrowia. Lub na odbycie zaleconej przez lekarza rehabilitacji.

Zakład lecznictwa uzdrowiskowego świadczy m.in. całodobowe świadczenia opieki zdrowotnej w warunkach stacjonarnych. Pacjenci mają zapewnioną także fachową opiekę pielęgniarską.

Spis treści

Jak trafić do sanatorium ze skierowaniem z ZUS?

Pamiętajmy, że przede wszystkim o skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby ubezpieczone.

Warunek konieczny - zdrowiu pracownika musi grozić realna utrata zdolności do pracy.

- Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, które w wyniku przebytej choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. - Chodzi o to, by zawczasu przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia.

Od 28 marca 2022 roku przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego nie jest także konieczne wykonywanie testu w kierunku SARS-CoV-2.

Ile trwa rehabilitacja w sanatorium? Jeden turnus wystarczy?

Jak informują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, rehabilitacja trwa niecały miesiąc. Dokładnie 24 dni. Jednak ordynator ośrodka rehabilitacyjnego, do którego otrzymaliśmy skierowanie, może ją wydłużyć albo skrócić.

Jeśli pracujemy i regulowaliśmy składki ubezpieczenia, wówczas ZUS w całości pokrywa koszty rehabilitacji. To dotyczy pełnego pakietu usług:

  • leczenia,
  • zakwaterowania,
  • wyżywienia.

ZUS zwraca też koszty dojazdu - bez względu na odległość. Pamiętajmy jednak, że podróż trzeba odbyć najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejscowości, w której mieszkamy do ośrodka rehabilitacyjnego. Nie musimy płacić także za bilet powrotny.

Do jakiego sanatorium dostaniesz skierowanie?

Ośrodki, do których możemy trafić na rehabilitację leczniczą, zlokalizowane są praktycznie na terenie całej Polski. Część z nich usytuowano w miejscowościach uzdrowiskowych.

Kilka z nich znajduje się w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzana jest rehabilitacja w schorzeniach narządu ruchu w systemie stacjonarnym (tych zakładów jest najwięcej w Polsce), a także w systemie ambulatoryjnym.

Mapa uzdrowisk w Polsce

Gdzie mieszczą się placówki sanatoryjne? Ile sanatoriów ma ZUS? Sprawdź w naszej galerii!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skye Aurora
I earn 200 dollars per hour working from home on an online job. I never thought I could accomplish it, ( c00e) but my best friend makes $10,000 per month doing this profession and that I learn more about it.

Visit Here For More Detail ———->> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
P
Paul
Przydałby się artykuł o sanatoriach, gdzie występują grzyby czy pleśń w pokojach. Także o uroczych pluskwach...
P
Paul
Ponad 90 % w Polsce sanatoria to kiepski żart i zwykłe naciągactwo. Samemu trzeba sprzątać pokoje, co tydzień wymiana pościeli. Zabiegi i rehabilitacja tylko I tydzień, później to samemu ćwiczymy lub tylko podpisujemy listę. Organizacja fatalna. Zwalanie na niskie stawki to bezczelność. Nie potrafisz? Zrezygnuj z prowadzenia sanatorium. Z kosztów płaconych przez ZUS połowa idzie w lewe koszty do kieszeni. Estetyka obiektów to jakiś żart sprzed I wojny światowej! Obskurne, br[orbaźliwe]e na zewnątrz i wewnątrz. Personel znudzony i [wulgaryzm]ony. Szkoda czasu. Tylko co w zamian? Zwolnić osoby w ZUS-ie odpowiedzialne za sanatoria. Dać miejsca ambitnymi mądrym ludziom owe miejsca, co będą wiedzieć po jakiego grzyba są sanatoria. Dla 80 % niby pensjonariuszy sanatoria to poza małżeńskie zagrywki, imprezki, zabawy, wycieczki itd. Wstyd a nie leczenie, bardziej wygląda to na wyłudzanie kasy.
f
fajnie
fajnie, fajnie
f
fikaska
dzięki
Z
ZUSANNA K.
Co mam zrobić jak ZUS z Wejhierowa nie chce mnie wysłać na turnus do sanatorium?
Wróć na i.pl Portal i.pl