Spis treści
- Walka dobra ze złem, sens cierpienia, a może bunt wobec norm? Oto 5 tematów wypracowań, które mogą pojawić się na maturze 2025
- Lalka, Dżuma, Zbrodnia i kara – te lektury mogą uratować twoje wypracowanie. Powtórz je koniecznie przed maturą 2025
- Kiedy jest matura 2025 z polskiego? Terminy i najważniejsze informacje
Walka dobra ze złem, sens cierpienia, a może bunt wobec norm? Oto 5 tematów wypracowań, które mogą pojawić się na maturze 2025
Na maturze z języka polskiego 2025 nie wystarczy znajomość lektur – liczy się także umiejętność rozważenia problemu i dobrania trafnych kontekstów. ChatGPT przewiduje, że w arkuszu mogą pojawić się tematy dotyczące uniwersalnych zagadnień, takie jak:
1. Czy jednostka ma wpływ na losy zbiorowości? Rozważ problem, odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innych tekstów kultury.
2. Motyw buntu wobec świata i norm społecznych. Omów zagadnienie na wybranym przykładzie literackim oraz innych tekstach kultury.
3. Rola marzeń i wyobraźni w życiu człowieka. Rozważ problem, odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innych tekstów kultury.
4. Czy cierpienie ma sens? Rozważ problem, odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innych tekstów kultury.
5. W jaki sposób literatura ukazuje walkę dobra ze złem? Rozważ problem, odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innych tekstów kultury.
Każdy z tych tematów wymaga odwołania się do lektury obowiązkowej oraz innych tekstów kultury – filmu, serialu, sztuki czy innej książki. Warto przygotować się na każdą z tych opcji, bo to właśnie takie ponadczasowe motywy najczęściej pojawiają się na egzaminie.
Lalka, Dżuma, Zbrodnia i kara – te lektury mogą uratować twoje wypracowanie. Powtórz je koniecznie przed maturą 2025
W każdym temacie wypracowania musi pojawić się lektura obowiązkowa – to wymóg, bez którego trudno zdobyć punkty. W arkuszu znajdziesz ich listę, ale nie ma co liczyć na przypadek. Zdaniem ChatGPT, tych kilka tytułów pojawia się najczęściej i może być asem w rękawie:
„Lalka” Bolesława Prusa – to klasyk, który sprawdzi się przy tematach o relacjach międzyludzkich, marzeniach, rozczarowaniu i konflikcie jednostki ze społeczeństwem.
„Dżuma” Alberta Camusa – uniwersalna opowieść o cierpieniu, buncie wobec zła i ludzkiej solidarności. Idealna do tematów o sensie cierpienia czy odpowiedzialności jednostki.
„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego – jedna z najczęściej wykorzystywanych lektur w wypracowaniach o moralności, walce dobra ze złem, winie i odkupieniu.
„Makbet” Williama Szekspira – dramat o władzy, przeznaczeniu, ludzkiej ambicji i upadku. Świetnie pasuje do tematów o losie jednostki czy moralnych dylematach.
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – lektura, która sprawdzi się przy pytaniach o marzenia, wyobraźnię, tożsamość narodową i społeczne podziały.
Zobacz listę lektur obowiązkowych na maturze 2025 i przeczytaj streszczenia przez nas przygotowane.
Znajomość tych utworów to podstawa, żeby dobrze napisać wypracowanie – nie tylko streszczenie, ale także umiejętność powiązania ich z tematem i dodania własnych kontekstów. Jeśli nie masz czasu na powtórzenie wszystkich lektur, zacznij właśnie od tych – to może być twoje koło ratunkowe na maturze 2025.
Kiedy jest matura 2025 z polskiego? Terminy i najważniejsze informacje
Matura 2025 z polskiego została zaplanowana na 5 maja, godz. 9:00. Maturzyści będą mieli 180 minut na rozwiązanie zadań. Arkusz składa się z trzech części:
Język polski w użyciu – tutaj znajdziemy dwa teksty nieliterackie oraz zadania, które trzeba rozwiązać na ich podstawie (w tym napisanie notatki syntetyzującej);
Test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok, a uczeń musi na ich podstawie rozwiązać zadania, wykazując się wiedzą na temat lektur i zagadnień z historii literatury;
Wypowiedź argumentacyjna (tzw. rozprawka) – uczeń tworzy wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.
Podstawowa matura z polskiego jest obowiązkowa, a żeby ją zaliczyć, trzeba zdobyć przynajmniej 30 procent punktów. W praktyce oznacza to minimum 18 na 60 możliwych – bez tego nie ma zdanej matury.
Wyniki matur uczniowie poznają 8 lipca 2025 r.
Oczywiście, to tylko przewidywania ChatGPT – co faktycznie pojawi się w arkuszu CKE na maturze 2025, dowiemy się dopiero w dniu egzaminu.
