Tarcza antykryzysowa 4.0. Sejm uchwalił czwartą część tarczy. Co zawiera Tarcza 4.0? Przedłużony zasiłek opiekuńczy i wakacje kredytowe

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Sejm uchwalił w czwartek późnym wieczorem tzw. Tarczę antykryzysową 4.0. Przewiduje ona m.in. wydłużenie okresu, w którym można otrzymywać zasiłek opiekuńczy. Nie przyjęto natomiast poprawki opozycji, która domagała się przywrócenia możliwości handlu w niedziele do końca 2020 roku. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Projekt, który z poprawkami uchwalono w czwartek, to już czwarta odsłona rządowej Tarczy antykryzysowej. Jest to pakiet narzędzi, który ma za zadanie zmniejszyć negatywne skutki pandemii koronawirusa i pomóc polskim przedsiębiorcom, dotkniętym kryzysem, wywołanym COVID-19.

Do tej pory, według minister rodziny Marleny Maląg, do przedsiębiorców trafiło ponad 75 mld złotych. A Tarcza numer 4 ma tę pomoc jeszcze poszerzyć, choć nie jest ona już tak obszerna, jak jej poprzedniczki.

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca

Uchwalona ustawa zakłada przedłużenie okresu, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy. Teraz końcową datą będzie 28 czerwca. Określono w niej także, że ustawodawca będzie mógł w drodze rozporządzenia określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego, niż wskazany termin dla poszczególnych grup osób uprawnionych oraz w zależności od funkcjonowania poszczególnych placówek.

Około 570 mln złotych ma trafić do firm w formie dopłat do oprocentowanych kredytów. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. O dopłaty będzie można starać się do 31 grudnia 2020 roku, a trafią one tylko do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Rząd ocenia, że przeznaczenie ponad pół miliarda zł na ten cel pozwoli wygenerować pożyczki o wartości ponad 30 mld zł.

Tarcza 4.0 została w czwartek wieczorem przyjęta przez Sejm. Przewiduje m.in. do 30 dni przymusowego urlopu, obniżki pensji nawet na rok, nowe zasady pracy zdalnej, zmniejszenie wysokości odpraw, kary dla internetowych trolli oraz 2080 złotych miesięcznie przez trzy miesiące dla właścicieli jednoosobowych firm, którzy jednocześnie pracują na etatach. Teraz ustawa trafiła do Senatu.Dokładne zasady wprowadzane przez nową tarczę antykryzysową opisujemy na kolejnych slajdach - sprawdź je, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Sejm uchwalił nową tarczę: przymusowy urlop, niższa pensja, ...

Tarcza 4.0 - Wakacje kredytowe

Kolejnym elementem Tarczy 4.0 są wakacje kredytowe. Przepisy określają, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość zawieszenia spłaty kredytu na okres maksymalnie trzech miesięcy. Z tego rozwiązania będą również mogli skorzystać ci, którzy stracili pracę albo główne źródło dochodu po 13 marca.

Oprócz tego ustawa pozwoli starostom na udzielenie jednorazowej pożyczki do kwoty 5 tys. zł. Pożyczka będzie musiała zostać przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej organizacji pozarządowej.

Tarcza wprowadzi również zasady uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, co pozwoli dłużnikowi podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd. Jednocześnie zagwarantowano ochronę przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, działających indywidualnie.

Dodatkowo Tarcza 4.0 ma ochronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami przez zagraniczne podmioty spoza UE. Tą ochroną będą objęte przedsiębiorstwa, których przychód na terenie Polski przekroczył 10 mln euro.

Elementem Tarczy będzie także udzielenie możliwości samorządom na większe zadłużanie się. Zostanie to osiągnięte poprzez złagodzenie reguły finansowej. Dodatkowo w ustawie zapisano, że bogate samorządy nie będą musiały wpłacać rat za janosikowe w czerwcu i w lipcu.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl