Tatuaż może zostawić pamiątkę na całe życie. Nie tylko na ciele

Joanna Barczykowska
Wykonanie tatuażu niesie ze sobą ryzyko zakażeń i chorób wirusowych
Wykonanie tatuażu niesie ze sobą ryzyko zakażeń i chorób wirusowych Przemek Świderski
Do szpitali w województwie łódzkim trafia coraz więcej młodych ludzi, którzy borykają się z powikłaniami po zrobieniu tatuażu. Są też tacy, którzy zgłaszają się do kliniki chirurgii plastycznej, bo chcieliby tatuaż usunąć. Dlatego lekarze ze szpitala im. Barlickiego przeprowadzają pierwsze w Polsce badania na temat powodów i konsekwencji robienia sobie tatuaży. Potem chcą zorganizować cykl edukacyjny w szkołach.

Ania, 20-letnia studentka, chciała oddać krew, bo wie, że w wakacje zawsze jej brakuje. W stacji krwiodawstwa dowiedziała się, że wykryto u niej wirus HBV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby. Skierowano ją na wizytę u hepatologa. Dziewczynę czekają teraz badania wątroby i leczenie.

- W ubiegłym roku zrobiłam sobie nad morzem tatuaż. To niewielki motylek na kostce. Gabinet wyglądał na czysty, ale nigdy nic nie wiadomo. Lekarz powiedział, że tam mogłam się zarazić - mówi Ania. - Boję się, że będę się teraz męczyła z chorobą przez całe życie.

To, że studentka zaraziła się wirusem właśnie w gabinecie tatuażu, jest według lekarzy bardzo prawdopodobne.

- Świadomość, dotycząca wirusowego zapalenia wątroby, jest bardzo duża i wiele osób zaszczepiło się na żółtaczkę typu B. Niestety, na żółtaczkę typu C nie ma szczepionek, dlatego przypadki zachorowań się zdarzają - mówi profesor Daniela Dworniak, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.

Do szpitali w woj. łódzkim trafia coraz więcej pacjentów, którzy borykają się z powikłaniami po tatuażach. Dlatego lekarze ze szpitala im. Barlickiego przeprowadzają pierwsze w Polsce badania na temat powodów i konsekwencji robienia sobie tatuaży. Wyniki ankiety mają pomóc w opracowaniu cyklu wykładów w łódzkich szkołach na temat powikłań po tatuażach.

- Mieliśmy w klinice przypadki młodych ludzi, którzy chcieli usunąć nieudany tatuaż, zrobiony w młodości. To bardzo ryzykowny i trudny zabieg, który wiąże się z przeszczepem skóry. Wielu młodych ludzi nie myśli jednak o tym przed ozdobieniem ciała. Chcielibyśmy w ramach działań profilaktycznych, prowadzonych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, zorganizować cykl edukacyjny na temat powikłań po tatuowaniu - mówi prof. Bogusław Antoszewski, kierownik kliniki chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi.

Podczas wykładów w szkołach w woj. łódzkim lekarze chcą uświadomić uczniów, z jakim ryzykiem wiąże się tatuowanie.

- Młodzi nie myślą o powikłaniach, a tych jest naprawdę wiele. Zdarzają się przypadki zakażenia żółtaczką typu B i C, a nawet wirusem HIV. Bardzo często po wykonaniu tatuażu występują alergie, związane ze składnikami barwników. W tuszu można znaleźć nawet srebro i nikiel. Decydując się na wykonanie tatuażu, trzeba być świadomym tych zagrożeń. Mamy nadzieję, że choć część z nich uda się wyeliminować - mówi prof. Antoszewski.

Najpoważniejszym powikłaniem po tatuażu może być wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

- Są to zakażenia, związane z przerwaniem tkanek miękkich. Do zakażenia może dojść w gabinecie kosmetycznym i studiu tatuażu, jeśli narzędzia są niewysterylizowane. Choć tego typu przypadków mamy zdecydowanie mniej niż jeszcze 20 lat temu, to nadal się zdarzają - mówi profesor Daniela Dworniak, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tatuaż może zostawić pamiątkę na całe życie. Nie tylko na ciele - Dziennik Łódzki

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pisjoł
Halo Halo, a w Polsce jak w lesie dalej? Skąd ta pewność zakażenia sie akurat w studio? Jest wiele innych miejsc przez które mogło dosc do zarażenia. A stosunek płciowy? Pani studentka zawszedziewica? No właśnie. Może być różnie, zanim studio się otworzy przechodzi szereg badań, często sanepid nie pozwala na "uruchomienie" lokalu do póki zmianie nie ulegną rzeczy mogące zagrażać zdrowiu klienta. Także ludzie- nie róbcie z Polski ciemnogrodu. Pozdrawiam
a
aaa
oczywiscie, ze moze. przeciez nie tatuuje cie wlasna krwia, tylko tuszem.
M
Marta
Myślę, że nie ma co panikować, tylko trzeba starannie wybrać studio tatuażu i przyjrzeć się kwestii higieny. Jeśli tatuażysta o to nie dba, rzeczywiście wzrasta ryzyko zakażenia. Sama prowadzę studio i staram się jak najlepiej dopilnować bezpieczeństwa klienta i swojego. Środki do dezynfekcji kupuję na medisept.pl, to sprawdzona firma, z którą współpracuję już długo. Jeśli klient mnie pyta o sprawę sterylności, zawsze jestem w stanie mu to wyjaśnić i uspokoić. Wiem z doświadczenia, jak to wygląda, i sama lubię mieć pewność, że nic w studiu mi nie grozi.
Z
Zen
I dlatego wybieramy proflesjonalne studia tatuażu, tam gdzie mamy pewność, że przestrzegane są zasady BHP. Wtedy nic nam nie grozi. Ja mam pół działa wydziarane w 13 tatoo i jakoś nigdy nic mi się nie paprało.
J
Justa
Każdy robi ze swoim ciałem co mu się podoba, i nie rozumiem jak można kogoś wyzywać za jego decyzję.
K
Kala
Treść Twojego komentarza wskazuje że jesteś niedojrzała i nietolerancyjna. Nie każdemu tatuaż musi się podobać, ale nikt Cię nie zmusza żebyś go zrobiła. Decyzja powinna być co prawda dobrze przemyślana ale nie szufladkujmy ludzi ze względu na ich upodobania, rasę czy religie. Nie sądzisz że to rasistowskie?
Z
Zuzik
To chore żeby tak się oszpecać!Ludzie pragną mieć piękne ciało dbają o nie i odnoszą się do niego z szacunkiem!Ludzie z defektami dali by wszystko w zamian za ładny wygląd.Duraki reprezentujące sobą wielkie zero a chcący zwrócić na siebie uwagę robią z sobą takie cyrki!Wstrętne nie estetyczne i zwichrowane pomysły!Nie żal mi tych z powikłaniami po tatuażach powinni mieć ich dużo,dużo więcej!!jak można tak się okaleczać jeśli komuś to sprawia przyjemność to niech cierpi,bardzo,bardzo cierpi!!!
a
aska
tatuaz to musi byc przemyslana decyzja a nie spontan po alkoholu sama mam jeden i mysle o kolejnym
g
gość
Czy tatuator,który jest nosicielem wzw c może wykonywać zabiegi tatuażu?
d
domin
jako tatuator z 10 letnim doswiadczeniem w 85 procentach nie zgadzam sie z tym co przeczytalem w tym artykule. w naszym studiu co najmniej od 7 lat uzywa sie wylacznie sprzetu jednorazowego a wczesniej sprzet byl sterylizowany w szpitalu w sterylizatorni przy czym igly caly czas sa jednorazowego uzytku . sprzet jak i stanowisko zawsze sa dezynfekowane i zabezpieczane folia przed kontaktem z krwia pacjenta . wiec prosze mi wytlumaczyc w jaki sposob moze dojsc do zakazenia jakimkolwiek z wirusow? jedyna opcja ( ta sprzed lat ) to zle wysterylizowanie narzedzi w szpitalu. wiec smialo moge powiedziec ze ktos jednoczesnie bedac w szpitalu a pozniej po wyleczeniu zrobil sobie tatuaz mogl sie zarazic w danym miescie zarowno w szpitalu jak i w studiu tatuazu zakladajac ze szpital zle wysterylizowal narzedzia..... teraz juz nie sterylizujemy!!! a szpitale nadal to robia. rownie dobrze mozna sie zarazic czymkolwiek u dentysty fryzjera czy u kosmetyczki.. wiec szkoda ze " wyksztalceni " ludzie zarowno reporterzy jak i lekarze w ramach sensacji plota takie bzdury... szkalujac dobre imie - dobrych salonow tatuazu. nalezaloby sie zajac tatuowaniem po piwnicach i w przydroznych przyczepach ( wakacyjne pamiatki ) i zrobic cos zeby tatuowanie bylo naprawde sztuka dla wszystkich ale nie dla " wszystkich "... pzdr
T
Tatuator
Przy zachowaniu wszystkich podstawowych zasad higieny tatuowania i sterylnego sprzętu zakażenie się czymkolwiek jest praktycznie niemożliwe. Współczesny tatuaż w Polsce jest czymś zupełnie innym niż jeszcze 10 lat temu. Takie informacje sprawiają, że polska scena tatuatorska jest cały czas daleko w tyle za dokonaniami zachodnich artystów (poza kilkoma wyjątkami), gdzie tatuaż jest czymś normalnie postrzeganym przez społeczeństwo. To wszystko wynika z braku świadomości i dezinformacji (mylnie nazwanej w tekście "uświadamianiem") prowadzonej przez "media". Unikajcie szemranych studiów tatuażu o znikomej renomie i niskich cenach, wtedy możecie być pewni wysokiej jakości usług. Jeśli chcecie zapłacić za tauaż 100-200zł to liczcie się z tym że raczej nie będzie on dobrze wykonany. Zaściankowy kraj, zaściankowi dziennikarze. Pozdrawiam. Tatuator.
T
Tatuator
Przy zachowaniu wszystkich podstawowych zasad higieny tatuowania i sterylnego sprzętu zakażenie się czymkolwiek jest praktycznie niemożliwe. Współczesny tatuaż w Polsce jest czymś zupełnie innym niż jeszcze 10 lat temu. Takie informacje sprawiają, że polska scena tatuatorska jest cały czas daleko w tyle za dokonaniami zachodnich artystów (poza kilkoma wyjątkami), gdzie tatuaż jest czymś normalnie postrzeganym przez społeczeństwo. To wszystko wynika z braku świadomości i dezinformacji (mylnie nazwanej w tekście "uświadamianiem") prowadzonej przez "media". Unikajcie szemranych studiów tatuażu o znikomej renomie i niskich cenach, wtedy możecie być pewni wysokiej jakości usług. Jeśli chcecie zapłacić za tauaż 100-200zł to liczcie się z tym że raczej nie będzie on dobrze wykonany. Zaściankowy kraj, zaściankowi dziennikarze. Pozdrawiam. Tatuator.
Z
Zakopane
Powinniście zrobić artykuł ostrzegający przed wizytami w gabinetach kosmetycznych - tam można się zarazić. A najbardziej to chyba już o szpitalach. I jeszcze wciśnijcie dzieciom kit jakie to tatuaże są niebezpieczne... Powikłania mogą się pojawić po każdej ingerencji w ciało - nawet wizycie u dentysty.
A jak chodzi o sam tatuaż - wszystko jest dla ludzi. Jeśli jesteś osobą zdecydowaną i dojrzałą psychicznie, świadomą czym jest tatuaż i jakie ma dla ciebie znaczenie - nie będziesz go usuwać.
a
adam richter
lepiej niech napisza naprawde gdzie jest najwiecej zarazen, cholera w szpitalach
B
BLACKFLAG
Coś macie w gazetce chyba sezon ogórkowy
Wróć na i.pl Portal i.pl