Spis treści
Orange rozpoczyna wyłączanie sieci 3G
Operator na swojej stronie poinformował, że zgodnie z zapowiedziami, we wrześniu rozpocznie się wygaszanie sieci 3G. Start pierwszego etapu zaplanowano na 26 września w powiatach:
- pilskim,
- złotowskim,
- wałeckim,
- wieruszowskim,
- wieluńskim,
- pajęczańskim.
Natomiast od drugiej połowy października, do końca listopada, 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach:
- czarnkowsko-trzcianeckim,
- chodzieskim,
- obornickim,
- wągrowieckim,
- sieradzkim,
- zduńskowolskim,
- poddębickim,
- łaskim.
W drugim kwartale 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie w całej Polsce, planowane przez Orange, potrwa do końca 2025 roku.
– W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G, w całym ruchu w sieci operatora, zmniejszył się z 26 proc. do około 2,5 proc. Dlatego nadeszła pora na zmiany – poinformowano.
Wyłączenie sieci 3G. Co to oznacza dla klientów Orange?
Przede wszystkim operator podkreśla, że „klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G".
Jednocześnie Orange zachęca do sprawdzenia czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile. W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”).
– Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich – przekazano.
Dlaczego sieć 3G jest wyłączana?
Jak możemy przeczytać na stronie operatora, „wyłączenie sieci 3G to naturalne następstwo rozwoju technologii". – Mówi się, że średnio raz na 10 lat pojawia się nowa generacja sieci, która lepiej odpowiada naszym potrzebom. W konsekwencji stopniowo zastępuje poprzednią – wyjaśniono i dodano, że „tak dzieje się teraz".
– 4G/LTE przejmuje pasma do tej pory zajmowane przed 3G – wskazano.
Jednocześnie dodano, że korzystanie z 4G/LTE „poprawia jakość połączeń głosowych:, a także pozytywnie wpływa na działanie sieci, np. poprzez szybsze ładowanie stron internetowych czy pobieranie plików.