To będzie galimatias

Aleksandra Chomicka
Od początku 2009 r. przy rozliczaniu sprzedaży nieruchomości podatnicy będą musieli wybrać jeden z trzech sposobów opodatkowania takiej transakcji.

Od początku 2009 r. przy rozliczaniu sprzedaży nieruchomości podatnicy będą musieli wybrać jeden z trzech sposobów opodatkowania takiej transakcji.

Zmiany w opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości mają być tak rewolucyjne, że... warto zastanowić się nad przyspieszeniem transakcji albo, wprost przeciwnie, jeszcze czekać. To, jakie rozwiązanie okaże się korzystniejsze w konkretnym przypadku, będzie zależało od tego, kiedy kupiliśmy nieruchomość, którą teraz lub w najbliższej przyszłości zamierzamy sprzedać.

Od 2009 r. zmienią się bowiem przepisy dotyczące opodatkowania PIT zbycia nieruchomości.
Od 1 stycznia 2009 r. czeka nas kolejna rewolucja w opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości i związanych z nimi praw. Będą obowiązywały trzy sposoby rozliczania takich transakcji, uzależnione od daty nabycia mieszkania lub domu.

Podatek i sposób rozliczenia będzie zależał od daty zakupu sprzedawanego mieszkania lub domu. Ważnymi datami będą 31 grudnia 2006 r., 1 stycznia 2007 r. i 31 grudnia 2008 r. oraz 1 stycznia 2009 r. Na przykład od 1 stycznia zniknie ulga meldunkowa i zostanie wprowadzone zwolnienie od podatku, które obowiązywało do końca 2006 r., choć w zmodyfikowanej formie.

Zakłada ono, że podatnik, który pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy w ciągu dwóch lat na inne cele mieszkaniowe, będzie zwolniony z PIT (co np. będzie zachęcało do kupowania od deweloperów mieszkań i domów w standardzie pod klucz).

Od 1 stycznia 2009 r., tj. od dnia planowanej nowelizacji ustawy o PIT, będą w Polsce funkcjonowały trzy systemy opodatkowania nieprofesjonalnego obrotu nieruchomościami.

Pierwszy system będzie obejmował nieruchomości nabyte do końca 2006 roku. W tym przypadku będzie obowiązywała stawka PIT w wysokości 10 proc. przychodu, ale z licznymi zwolnieniami dla tych, którzy przychód ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczą na cele mieszkalne.

Drugi system będzie dotyczył nieruchomości nabytych w 2007 i 2008 r. Tu będzie obowiązywała jedna ulga meldunkowa, a podatek będzie wynosił 19 proc. dochodu.

Trzeci system obejmie nieruchomości nabyte od 1 stycznia 2009 r. W tym przypadku podatek będzie płacony od dochodu według stawki 19-procentowej, ale z licznymi zwolnieniami dla podatników, którzy przeznaczają przychód ze sprzedaży mieszkania czy domu w ciągu dwóch lat na inne cele mieszkalne.

Zdaniem ekspertów ta skomplikowana sytuacja z pewnością przełoży się na kłopoty z rozliczaniem podatkowym sprzedaży nieruchomości. Podatnikom łatwo będzie popełnić błąd.

Wróć na i.pl Portal i.pl