Początki wakacji w Polsce
Wczasy, jakie znamy obecnie, sięgają korzeniami dwudziestolecia międzywojennego. Koniec zaborów i początek Niepodległej Polski to moment, w którym nastąpiło wielkie odrodzenie krajowej turystyki. Masowe podróże po kraju stały się szczególnie modne od drugiej połowy lat 20., kiedy to wyraźnie rozwinęła się infrastruktura kolejowa.
Jak dawniej wyglądały wakacje Polaków? Zobacz archiwalne fotografie.
Największą zamianą, jaką przyniosło Międzywojnie, był fakt upowszechnienia wypoczynku. Wyjazdy przestały być zarezerwowane wyłącznie dla bogaczy. Choć elita wciąż skupiała się wokół luksusowych wczasów w Zakopanem, reszta narodu ruszyła w kraj.
W 1922 roku władze zagwarantowały pracownikom dwutygodniowy urlop, z którego korzystały m.in. tysiące robotników.
Od tego momentu urlop stał się powszechną praktyką i nieodłącznym elementem pracy zarobkowej. Dziś wielu pracodawców nakłada na pracownika nawet obowiązek udania się raz w roku na dwutygodniowy urlop. Niestety pandemia zmieniła nieco oblicze wakacji, jakie znaliśmy wcześniej.
Czy świat wróci do normy?
Koronawirus zmienił rzeczywistość, w jakiej obracaliśmy się do tej pory. Inna jest nasza codzienność, inny kształt będą miały także nasze wczasy. Wyjazdy za granicę stały się utrudnione, w przyszłości zaś może zmienić się nie tylko infrastruktura turystyczna, ale i sam transport.
Już teraz śledzimy projekty środków komunikacji nowej generacji, sprzyjające izolowaniu pasażerów.

Aviointeriors, projekt Janus
Jak wyglądał wymarzony urlop na przestrzeni lat? Zobaczcie w galerii.
