Spis treści
Fałszywe zbiórki w internecie
Zespół CSIRT NASK podkreśla, że oszuści internetowi nieustannie poszukują nowych metod wyłudzania pieniędzy. Jedną z nich są fałszywe zbiórki, które wykorzystują dobre intencje darczyńców.
W przesłanym PAP komunikacie zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) ostrzega przed fałszywymi zbiórkami i próbą podszywania się pod Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Chodzi o zbiórki na rzecz pomocy osobom poszkodowanym podczas powodzi. WOŚP organizuje jedną z nich.
Apelują również o szczególną uwagę na podejrzane linki oraz o korzystanie z listy zaufanych podmiotów prowadzących zbiórki publiczne, w celu weryfikacji autentyczności zbiórek.
Oszustwa inwestycyjne wykorzystujące wątki powodziowe
NASK zauważa, że oszuści coraz częściej wykorzystują aktualne wydarzenia, takie jak powodzie, do przeprowadzania oszustw inwestycyjnych. Schemat działania jest podobny: oferty inwestycyjne są promowane za pomocą clickbaitów w mediach społecznościowych, a następnie potencjalne ofiary są kierowane na strony promujące fałszywe inwestycje.
NASK zwróciła również uwagę, że oszuści internetowi coraz częściej wplatają wątki powodziowe do swoich schematów działania. Wykorzystują je m.in. w oszustwach inwestycyjnych, stosując clickbaity. Kierują ofiary na strony promujące fałszywe inwestycje poprzez reklamy w mediach społecznościowych. Następnie konsultant, z którym kontaktuje się zainteresowana osoba, ma skłonić ją do przelania pieniędzy, które zamiast na inwestycję trafią na konto oszustów.
Jak unikać oszustw?
Aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa, NASK radzi zachowanie szczególnej czujności, zwłaszcza w przypadku ofert, które obiecują szybki i wysoki zysk.
Zaznaczono, aby w przypadku ofert szybkiego i wysokiego zysku zachowywać czujność. Tego typu ogłoszenia zazwyczaj są oszustwem. NASK radzi, aby przed decyzją o inwestycji weryfikować, czy oferta pochodzi ze sprawdzonego źródła. W tym celu można skorzystać z porady niezależnego specjalisty finansowego. Nie należy także udostępniać takich ofert.
Ponadto, wszelkie podejrzane wiadomości, strony czy zbiórki internetowe mogą być zgłaszane poprzez stronę internetową incydent.cert.pl, co pozwala na szybkie reagowanie i minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się fałszywych ofert.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
