Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje
Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje fot. adam jankowski / polska press
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport, w którym wskazuje, że pomimo spadającej liczby osób skazanych na karę pozbawienia wolności, niepokojąco wzrasta liczba osób tymczasowo aresztowanych. Niepokojąca jest także długość tymczasowego aresztowania w naszym kraju.

W raporcie „Nadużywanie tymczasowego aresztowania” wskazano, że do 2015 roku liczba osób osadzonych w aresztach śledczych malała. Jednak w latach 2015-2018 liczba zatrzymanych w polskich aresztach śledczych wzrosła o 3198.

To oznacza, że w 2018 roku liczba osób aresztowanych tymczasowo była wyższa o 76,8 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Jednocześnie liczba osób skazanych na karę pozbawienia wolności spadła o 16 194. Co za tym
idzie, wzrasta liczba osób bezpodstawnie pozbawionych wolności.

Sądy chętnie stosują tymczasowe aresztowanie

Autorzy raportu uzasadnienia tej tendencji upatrują w w fakcie, że sądy w „przytłaczającej większości przychylają się do prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie” - od lat odsetek ten utrzymuje się na poziomie ponad 90 proc.

-Tymczasowe aresztowanie powinno zostać ograniczone tylko i wyłącznie do przypadków przestępstw wysokiego ryzyka z użyciem przemocy. Takie rozwiązanie przyniesie ogromne korzyści dla społeczeństwa, a w miarę zaostrzania się walki politycznej powinno leżeć również w interesie wszystkich polityków – przekonuje prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Długie „tymczasowe” aresztowanie

ZPP wskazuje, że niepokojąca jest także długość tymczasowego aresztowania w naszym kraju.

Bardzo często osoby tymczasowo aresztowane są pozbawione wolności nie
tylko na okres postępowania przygotowawczego, ale również sądowego.

W 92 proc. przypadkach spraw, decydowanych przez sąd okręgowy w latach 2016-2018, tymczasowe aresztowanie stosowano aż do uzyskania prawomocnego wyroku. W przypadku spraw, w których rzeczowo właściwy był sąd rejonowy, odsetek aresztowanych tymczasowo aż do wydania prawomocnego wyroku w analogicznym okresie wyniósł 72 proc.

Polska w niechlubnej czołówce

Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest poważnym problemem w wielu krajach, włączając Polskę. W każdym momencie na świecie w areszcie śledczym przebywa ponad 3 miliony osób. Pod względem liczby tymczasowo aresztowanych Polska jest w niechlubnej czołówce.

W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, w Polsce mamy 195 tymczasowo aresztowanych, podczas gdy unijna średnia to ok. 100. Jednocześnie Polska zamyka w tymczasowych aresztach trzy razy częściej niż Szwecja, Finlandia czy Holandia.

– Na wzór Finlandii, proponujemy wprowadzenie również uciążliwego systemu kar finansowych naliczanych od dochodu danej osoby oraz tzw. summary penal fee, który pozwala na zamianę wyroku do 6 miesięcy pozbawienia wolności za czyny zabronione mniejszej wagi na karę finansową – mówi e Kamila Sotomska, Z-ca Dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Autorzy raportu wskazują, że nadużywanie tymczasowego aresztowania godzi w prawa podstawowe i przynosi ogromne szkody dla niesłusznie zatrzymanego jak i całego społeczeństwa, a proponowane przez ZPP rozwiązania mogą pomóc ukrócić ten problem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl