Jak mieszkańcy Wadowic nazywali ojca Karola? Pod jakim pseudonimem ks. Wojtyła publikował w "Tygodniku Powszechnym"? Niejeden dorosły łamałby nad tym głowę. Oni poradzili sobie bez problemu.
W teście, do którego uczniowie zasiedli przed komputerami 18 marca, największy problem sprawiły pytania o rok pierwszej wizyty Ojca Świętego w Stanach Zjednoczonych, nazwę studenckiej grupy teatralnej, w której spektaklu "Kawaler księżycowy" Karol Wojtyła wystąpił. - Poziom testu był umiarkowanie trudny, zwłaszcza część dotycząca biografii Jana Pawła II - ocenia Karolina Omylak, wolontariuszka Instytutu Tertio Millennio.
Trzy lata temu wygrała konkurs w Krakowie, teraz czuwa nad jego przebiegiem. - Wśród szkół z najlepszymi wynikami zabrakło liceów rekinów z dużych miast. Na liście przeważają szkoły ze średnich i małych miejscowości, takich jak Nisko, Zgorzelec czy Łowicz. - Aktywizujemy młodzież! - cieszy się o. Maciej Zięba OP, założyciel Instytutu Tertio Millennio organizującego imprezę. - W poprzednich latach mieliśmy poczucie, że nie docieramy do wszystkich zainteresowanych - nie każdego było stać na dojazdy. Kwiz online pozwolił to zmienić, bo dostęp do internetu ma dziś prawie każdy - mówi o. Zięba.
W kolejnym etapie uczniowie będą pisać esej na jeden z trzech tematów: "Wpływ mass mediów na młode pokolenie", "Wielokulturowość i jedność Europy", "Wyobraźnia miłosierdzia" - zdradza tematy Paweł Kostecki, rzecznik prasowy Instytutu Tertio Millennio.
- Papieskie nauczanie dotyczące tych ważnych zagadnień nie straciło na aktualności. Uczniowie mają czas do 27 kwietnia. Autorzy najciekawszych prac z każdego regionu przystąpią do ich ustnej obrony na galach finałowych, które odbędą się 16 maja w dziesięciu miastach Polski.
www.konkurspapieski.pl
Konkurs Papieski, którego patronem jest "Polska The Times", już 16 maja